Powiat toruński, Powiat toruński zdobył nagrodę Symbol [FOTO] - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 3
  • Fotka nr 1 z 3
  • Fotka nr 2 z 3
Arkadiusz Kobyliński 24/10/2019 08:30

Nowa generacja usług publicznych - właśnie w tej kategorii powiat toruński został nagrodzony podczas Gali Finałowej programu Symbol 2019. 

Tytuł Symbol jest przyznawany przez redakcję “Monitora Biznesu” (dodatek do Rzeczpospolitej) oraz „Monitora Rynkowego” (dodatek do Dziennika Gazeta Prawna). W piątek 11 października w Katowicach podczas uroczystej gali specjalne nagrody “Symbol 2019” przyznano już po raz ósmy.

Podobnie jak w poprzednich latach wybierano instytucje, samorządy, projekty, przedsiębiorstwa komunalne, szpitale, czy spółdzielnie, które w swoim działaniu charakteryzują się innowacyjną, reprezentatywną działalnością. Szeroki zakres dziedzin, w których nagroda jest przyznawana, pozwala też na zaawansowaną formę promocji firm i instytucji z różnych gałęzi gospodarki i sfery społecznej przez pokazanie na forum ogólnopolskim ich osiągnięć.

Kapituła Symbolu to eksperci w swoich dziedzinach. Ich ogromne doświadczenie biznesowe i medialne sprawia, że Symbol plasuje się wśród najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Tym razem trafiły one do 40  podmiotów. Powiat toruński został wyróżniony za wprowadzanie nowej generacji usług publicznych. To przede wszystkim podkreślenie działań podejmowanych przez Starostwo w celu lepszej i sprawniejszej komunikacji z mieszkańcami. 

– Podstawową jednostką samorządową dla ludzi jest gmina – to tam załatwia się większość spraw, to ona prowadzi inwestycje, konstruuje programy, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców – tłumaczy Marek Olszewski, Starosta Toruński. – Powiat jest dostarczycielem konkretnych usług i pełni rolę bardziej administracyjną. Powiat toruński przełamuje ten schemat i wychodzi do ludzi, stawia na kontakt z mieszkańcem. Cały czas dopracowujemy i poprawiamy to, co już funkcjonuje, szukamy nowych obszarów do działalności i chcemy robić więcej niż wynika z naszych obowiązków. 

Postawienie na kontakt z mieszkańcami oraz świadomość ich najbardziej palących potrzeb jest niezwykle ważna podczas planowania inwestycji i projektów. Lokalne samorządy mają teraz doskonałe narzędzia do nawiązania relacji ze społeczeństwem. Jednak niewiele z nich decyduje się na aktywne i oparte na wzajemnym zaufaniu działania. Powiat toruński daje w tym przypadku dobry przykład m.in przez budżet obywatelski, organizowanie rozgrywek sportowych, integrowanie mieszkańców i zwiększenie ich wiedzy podczas licznie organizowanych imprez np. gminno-powiatowych dożynek, regularną troskę o osoby niepełnosprawne i wykluczone. 

– Jestem szczególnie zadowolony z wprowadzenia kolejkomatu w Wydziale Edukacji – usprawnienie pracy wydziału i oszczędność czasu klientów zauważyliśmy niemal od razu. Stawiam także na interakcję z mieszkańcami i obustronną komunikację. Nowoczesne narzędzia takie jak media społecznościowe, a także wyjście w teren z różnorodnymi inicjatywami i propozycjami, dają nam możliwości nie tylko by mówić, ale także by słuchać głosu i opinii mieszkańców – podkreśla Marek Olszewski.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Polskiej Izby Ekologii, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Krajowej Izby Gospodarczej, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. 

(Arkadiusz Kobyliński)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

powiat toruński, marek olszewski, symbol 2019, nagroda - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama