8°C bezchmurnie

Powiat toruński po raz siódmy wybrał najlepszych. Znamy zwycięzcę prestiżowego konkursu [FOTO]

W Sąsiecznie odbył V Jubileuszowy Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich oraz XI Zjazd Sołtysów Powiatu Toruńskiego.

Całe spotkanie składało się z dwóch części. Ważnym elementem pierwszej z nich było wręczenie nagród w konkursie “Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego 2017”. Najlepsza w swoim fachu okazała się Iwona Owieśna, sołtyska Toporzyska w gminie Zławieś Wielka. Wyróżnienia natomiast otrzymali Marzenna Niemczewska - sołtyska Stajenczynek w gminie Obrowo oraz Ryszard Kryszewski - sołtys Cierpic w gminie Wielka Nieszawka.

Po wręczeniu nagród przyszła kolej na część merytoryczną, w której to Starosta Toruński Mirosław Graczyk przedstawił osiągnięcia powiatu toruńskiego na przestrzeni 20 lat jego funkcjonowania. Podkreślił, że ważną rolę w tych sukcesach odgrywa współpraca z partnerami, w tym z samorządami gminnymi. Dane, które zaprezentował Mirosław Graczyk, wskazują, że omawiany okres z pewnością można zaliczyć do udanych.

Następnie przyszła kolej na Koło Gospodyń Wiejskich ze Strużala, które prezentowało swoją działalność w ramach cyklu “Jak one to robią?”. Gospodynie zwracały na siebie uwagę samymi kolorowymi strojami i wiankami na głowach. Swoje działania przedstawiły na dwa sposoby: najpierw za pomocą prezentacji, a później w praktyce, czyli częstując gości drożdżowymi chałkami podawanymi z własnoręcznie robionym masłem.

Zanim rozpoczęła się druga część spotkania, wylosowano podwójną wejściówkę VIP na Grand Prix 2018 na żużlu ufundowaną przez senatora RP Przemysława Termińskiego.

Drugą część rozpoczął wspólny obiad, w czasie którego o odpowiedni biesiadny nastrój zadbała kapela “Toruniacy”. Po tańcach, które cieszyły się dużą popularnością, przyszła kolej na zmagania sprawnościowe. Ponad 50 osób próbowało swoich sił w rzucie kaloszem. Poza konkursem rzuty oddali także starostowie oraz wójt gminy Zławieś Wielka. Najlepszy okazał się właśnie wójt. Oprócz tego uczestnicy mierzyli się także w obieraniu ziemniaków na czas, biciu piany czy wybieraniu "ziaren z popiołu".

Zwieńczeniem było losowanie wśród uczestników roweru ufundowanego przez firmę MAT BUD ze Złejwsi Małej. Wręczono także inne nagrody oraz upominki związane z powiatem toruńskim.

Sołtysi i gospodynie podkreślają wagę tych dorocznych spotkań. Stały się one okazją nie tylko do tego, by się poznać i miło spędzić czas, ale także by posłuchać wykładów, podpatrzyć, jak działają aktywiści w sąsiednich miejscowościach, zainspirować się ciekawymi pomysłami lub poszukać rozwiązań dla lokalnych problemów w doświadczeniach innych. O tym, że warto, świadczy fakt, że grono uczestników Zjazdu co roku się poszerza.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Powiat toruński po raz siódmy wybrał najlepszych. Znamy zwycięzcę prestiżowego konkursu [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się