Powiat toruński nagradza prymusów. Rekordowa liczba przyznanych stypendiów

Szkoły i licea, Powiat toruński nagradza prymusów Rekordowa liczba przyznanych stypendiów - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 5
  • Fotka nr 1 z 5
  • Fotka nr 2 z 5
  • Fotka nr 3 z 5
  • Fotka nr 4 z 5
Portal ototorun.pl 17/08/2018 09:11

Jak co roku Starostwo Powiatowe w Toruniu przyznało stypendia uczniom szkół ponadgimnazjalnych z najlepszymi wynikami w nauce.

Główne kryteria są trzy: kandydat musi mieszkać na terenie powiatu toruńskiego (uczyć może się poza jego granicami), uzyskać średnią ocen wynoszącą przynajmniej 4,75 oraz zdobyć co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania. W ubiegłym roku przyznano ponad 160 stypendiów, w tym kryteria spełniło aż 257 uczniów. Wynik jest tak dobry, że zaskoczył nawet pracowników Starostwa Powiatowego w Toruniu.

W budżecie na obecny rok zaplanowaliśmy, że na stypendia przeznaczymy 180 tysięcy złotych — komentuje dla Oto Toruń Wicestarosta Toruński Andrzej Siemianowski. — Jesteśmy jednak bardzo elastyczni w tej kwestii i gdy okazało, że kryteria spełniło 257 uczniów, postanowiliśmy zwiększyć tę kwotę tak, by stypendia otrzymali wszyscy z nich.

Oznacza to, że na realizację tego celu trafi dokładnie 257 tysięcy złotych, gdyż każdy nagrodzony uczeń przez cały rok szkolny co miesiąc będzie otrzymywał 100 złotych. Taka kwota ma z jednej strony stanowić drobne wsparcie finansowe, a z drugiej być symbolem, że powiatowi toruńskiemu zależy na wprowadzeniu edukacji na jak najwyższy poziom. Podobne działania wydają się skuteczne, liczba stypendystów bowiem z roku na rok jest coraz większa.

(Kwota 180 tys. złotych w roku 2018 to środki przewidziane w budżecie. Ostatecznie łączna kwota przeznaczona na stypendia w tym roku wyniesie 257 tys. złotych)

Gdy zaczynaliśmy realizację tego pomysłu w 2000 roku, wyróżnionych uczniów było kilkunastu. Dziś jest ich 257 — mówi Andrzej Siemianowski. — Taka forma gratyfikacji z pewnością może stanowić dobrą motywację do nauki. Jednocześnie młodzież coraz częściej dostrzega, że dobre oceny w szkole średniej są gwarantem lepszej edukacji na uczelniach wyższych.

Program stypendialny jest jednak tylko jednym z wielu projektów mających podnieść poziom edukacji w powiecie toruńskim. Od wielu lat szkoły powiatowe biorą udział w programie “Erasmus Plus”, polegającym na wymianach międzynarodowych, tworzeniu specjalistycznych przedsięwzięć, poznawaniu obcych kultur i nauce języków. — Częścią tego projektu jest także rozwój nauczycieli, którzy wyjeżdżają za granicę, by podnosić swoje kompetencje. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogą przyjrzeć się, jak szkolnictwo funkcjonuje za granicą — objaśnia Andrzej Siemianowski.

Trwa także projekt “EU-geniusz w naukowym labiryncie”, w którym w ciągu dwóch lat (2018-2020) udział weźmie 2500 uczniów oraz 98 nauczycieli. Z kolei na ocenę formalną czeka zgłoszenie do “EU-geniusza 3D”, czyli przedsięwzięcia, które pomoże rozwinąć i prowadzić edukację z wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Szkoły powiatowe biorą oczywiście udział w wielu innych inicjatywach i programach, zapewniają swoim uczniom staże i praktyki na najwyższym poziomie oraz dbają o to, by metody dydaktyczne były dopasowane do potrzeb rynku pracy. Wszystko to ma sprawić, że oświata w powiecie toruńskim będzie się wciąż rozwijała.

(Mateusz Srebniak)

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pogody w Toruniu? Kliknij TUTAJ

powiat toruński, andrzej siemianowski, graczyk, stypendia - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi rachunkowo-księgowe

Licencjonowane Biuro Rachunkowe Emilia Dryps: - uprawnienia Ministra Finansów, wieloletnie doświadczenie, - KPiR, ryczałt ewidencjonowany, -..


Reklama
 Reklama