29°C bezchmurnie

Pomysł powiatu toruńskiego na dożynki? Edukacja przez zabawę [FOTO]

Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Toruniu regularnie pojawia się na dożynkach w regionie. Za każdym razem przygotowuje stoiska, które budzą duże zainteresowanie.

Nie wszystkie gminy w powiecie toruńskim organizują dożynki. W Wielkiej Nieszawce władze postawiły na festyn z okazji pożegnania lata, z kolei w Lubiczu zorganizowano uroczyste spotkanie z rolnikami oraz słynne już Lubickie Lato. Zdarza się również, że uroczystości dożynkowe odbywają się w dwóch gminach w tym samym czasie. Mimo to powiat toruński co roku obecny jest ze swoim stoiskiem na kilku takich imprezach.

Każdego roku powiatowy namiot pełen jest nowych atrakcji - konkursów, zabaw, quizów oraz gier planszowych i zręcznościowych. Stoisko co roku jest związane tematycznie z innym ważnym wydarzeniem.

- Tym razem motywy przewodnie były dwa: setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i uzyskania przez kobiety praw wyborczych. W ubiegłym roku stoisko związane było z Rokiem Rzeki Wisły, dwa lata temu dotyczyło bajek i legend powiatu toruńskiego - tłumaczy Starosta Toruński Mirosław Graczyk. - Jeszcze wcześniej moi pracownicy pokazywali drogę "od lnu do koszuli", przypominali dawne wiejskie jarmarki lub odkrywali przed gośćmi stoiska tajniki pszczelarstwa czy młynarstwa. Naszym celem jest przekazywanie odwiedzjącym w przystępnej formie wiedzy o naszej małej ojczyźnie – jej historii, tradycjach czy atrakcjach.

Przygotowanie stoiska zawsze wiąże się z wykorzystaniem wiedzy ekspertów w danej dziedzinie. Nierzadko ci eksperci są zapraszani do powiatowego namiotu i prowadzą w nim warsztaty oraz służą swoim doświadczeniem. To z pewnością wartościowe uzupełnienie tradycyjnych dożynkowych atrakcji przygotowywanych przez gminy.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 


powiat toruński, mirosław graczyk, dożynki - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się