Polsko-niemiecki dialog w Dworze Artusa. Arcybiskup otrzyma prestiżowe wyróżnienie

Biznes, Polsko niemiecki dialog Dworze Artusa Arcybiskup otrzyma prestiżowe wyróżnienie - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 10/10/2018 12:41

W piątek 12 października w Dworze Artusa arcybiskup senior Henryk Muszyński otrzyma w niemiecko-polską nagrodę „Dialogu”.

Będzie to jeden z pierwszych akcentów tegorocznego kongresu organizowanego przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich. Będzie to już 27. edycja tego najbardziej prestiżowego polsko-niemieckiego kongresu noszącego nazwę “Sąsiedztwo w środku Europy”. Początek w najbliższy piątek o godzinie 18:00 w Dworze Artusa.

Właśnie tam zostanie wręczona Nagroda Dialogu: wyróżnienie za zaangażowanie na rzecz dialogu pomiędzy narodami i kulturami Europy i pogłębianie stosunków polsko-niemieckich. Nagrodę w tym roku otrzyma arcybiskup senior Henryk Muszyński. To prestiżowe wyróżnienie, przyznawane osobistościom  i instytucjom świata nauki, polityki, mediów, kościoła, kultury i biznesu.

Dotychczasowi laureaci Nagrody „Dialogu” za zasługi dla porozumienia i współpracy niemiecko-polskiej to m.in.:  były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa, historyk prof. Klaus Zernack, Tygodnik Powszechny, publicysta Adam Krzemiński,  aktor Steffen Möller, czy redakcja audycji TV "Kowalski trifft Schmidt”.

Nagroda DIALOGU składa się z dzieła sztuki autorstwa mieszkającej w Berlinie polskiej artystki Lidii Karbowskiej oraz dyplomu. Dzieło sztuki zawiera tekst Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku.

Tegoroczny laureat nie jest przypadkowy, gdyż jego funkcja koresponduje z tematyką tegorocznego kongresu, czyli wkładem kościołów w dialog polsko-niemiecki. Ponadto poruszone zostaną tematy takie jak: przyszłość polsko-niemieckich relacji oraz znaczenie partnerstw samorządowych i 40-lecie współpracy miast Getynga i Toruń.

Toruń swoją obecnością zaszczycą znane osobistości ze świata nauki, polityki i biznesu, m.in.: była przewodnicząca niemieckiego parlamentu, profesor Rita Suessmuth, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego dr Hans-Gert Poettering, Konsul Generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper oraz Dietmar Nietan, członek Bundestagu i przewodniczący Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Prezydent Miasta Torunia objął Kongres patronatem honorowym. Wydarzenie współorganizują Towarzystwo Polsko-Niemieckie z Torunia i Miasto Toruń. Kongres regularnie zbiera ok. 150 uczestników z ponad 50 niemieckich i polskich miast.

(PC)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

polsko-niemiecki dialog w dworze artusa. arcybiskup otrzyma prestiżowe wyróżnienie - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama