19°C bezchmurnie

Pojawił się nowy sondaż. Takich wyników w naszym województwie jeszcze nie było

Partie Polityczne, Pojawił sondaż Takich wyników naszym województwie jeszcze było - zdjęcie, fotografia

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w 12 z 16 województw, w tym w kujawsko-pomorskim. To wyniki najnowszego sondażu IBRiS.

Wyniki najnowszego sondażu IBRiS ujawnił portal oko.press. Badanie telefoniczne (CATI) na próbie losowo-kwotowej miało zostać przeprowadzone rzetelnie, wszak ankieterzy przepytali 16 tysięcy respondentów, po 1000 w każdym województwie. 

Rezultaty sondażu są niezwykle satysfakcjonujące dla partii rządzącej. Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło aż w 12 z 16 województw. Oczywiście ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wygrywa wszystkie badania od kilku lat, ale wybory samorządowe "rządzą się swoimi prawami".

Grzegorz Schetyna (drugi z prawej) mówił w maju: "kto wygrywa w kujawsko-pomorskim, ten bierze władzę w całym kraju".

Przypomnijmy, że jeszcze w 2010 roku PiS wygrywał tylko w dwóch województwach (podkarpackim i lubelskim), natomiast cztery lata później w pięciu (podkarpackim, małopolskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim). Dziś zgarnia jeszcze siedem kolejnych województw. Wśród nich jest także kujawsko-pomorskie, gdzie przez ostatnie lata dominowała Platforma.

Największe poparcie ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego ma oczywiście w województwie podkarpackim (44%), ale świetny wynik uzyskało także w świętokrzyskim (42%). W kujawsko-pomorskim to "tylko" 30%, czyli przedostatnie miejsce wśród zwycięskich województw. Platforma Obywatelska i Nowoczesna, czyli Koalicja Obywatelska może liczyć na 24%, na trzecim miejscu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej (15%), czwarte miejsce dla Polskiego Stronnictwa Ludowego (11%), a na piątym miejscu ruch Kukiz'15 (9%). 

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Pojawił się nowy sondaż. Takich wyników w naszym województwie jeszcze nie było komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się