Podtoruńska szkoła zostanie zamknięta? „Nie zgadzamy się na zrównywanie nas z oszczędnościami”

Szkoły i licea, Podtoruńska szkoła zostanie zamknięta „Nie zgadzamy zrównywanie oszczędnościami” - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 25/02/2019 19:44

Pod ogromnym znakiem zapytania stoi dalszy los Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sławkowie (gmina Chełmża). Pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodzice nie zgadzają się na rozwiązanie, które przegłosowała Gmina.

Podtoruńska placówka edukacyjna została wybudowana około 20 lat temu. W przeszłości była rozbudowywana własnymi rękoma przez mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości. Aktualnie uczęszcza do niej 150 dzieci, ale wszystko wskazuje na to, że niektórzy już niedługo będą musieli uczyć się w innej szkole.

Radni Gminy Chełmża przegłosowali niedawno uchwałę, która jest początkiem końca Szkoły Podstawowej w Sławkowie. Dokument informuje, że placówka zostanie zlikwidowana. Rajcy twierdzą, że musieli zdecydować się na taki krok, ponieważ tego wymaga aktualna sytuacja demograficzna oraz konieczność oszczędności w budżecie. Rocznie gmina ma zaoszczędzić około pół miliona złotych. Likwidacja SP w Sławkowie oznacza, że od września uczniowie klas IV-VIII będą uczęszczać do szkoły w Grzywnie, która znajduje się ponad pięć kilometrów od obiektu w Sławkowie. Natomiast młodsze roczniki będą uczyć się w dotychczasowej placówce, która stanie się filią szkoły w Grzywnie.

Oczywiście sprawa budzi ogromne kontrowersje wśród lokalnej społeczności. Pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodzice nie zgadzają się na rozwiązanie, które przegłosowała Gmina. - Wbrew temu, co niektórzy z Państwa uważają, nie wszyscy „uczniowie lubią zmiany". Szczególnie, kiedy dorośli odgórnie decydują i zmianach, które będą miały na nas długotrwały wpływ, nie konsultując ich wcale z nami. My też jako młodzi ludzie mamy uczucie, bardzo stresujemy się sytuacją naszej szkoły i nauczycieli. Nie zgadzamy się na zrównywanie nas z oszczędnościami gminy - napisała w liście do wójta i Rady Gminy jedna z uczennic SP w Sławkowie.

Na razie radni przegłosowali uchwałę intencyjną o likwidacji SP w Sławkowie. Teraz potrzebna jest opinia kuratorium oświaty o częściowym wygaszeniu szkoły. W sprawę obrony placówki zaangażowali się również lokalni parlamentarzyści. 

(Redakcja)

fot. SP w Sławkowie

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

toruń, sławkowo, chełmża, szkoła, likwidacja - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama