Pod Toruniem powstanie 40 kilometrów nowych tras rowerowych [FOTO]

Inwestycje, Toruniem powstanie kilometrów nowych rowerowych [FOTO] - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4
Arkadiusz Kobyliński 08/05/2019 09:05

Są podpisy pod umową na budowę trzech nowych tras rowerowych w powiecie toruńskim! Ich koszt to ponad 25 mln złotych. Prace mają zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Wycieczki rowerowe są doskonałym sposobem na aktywne poznawanie walorów naszego regionu. Starostwo Powiatowe w Toruniu promuje rowery jako zdrowy i ekologiczny środek transportu. Od kilku lat inwestuje w budowę bezpiecznych tras rowerowych na terenie całego powiatu.

Kolejnym etapem tego procesu będzie budowa ponad 37 kilometrów nowych ścieżek w ramach projekt „Poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców oraz wsparcie niskoemisyjnego transportu drogowego poprzez wybudowanie dróg dla rowerów". Poza powiatem środki na to zadanie przeznaczyło także województwo oraz gminy, przez które przechodzić będą trasy.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 25 mln złotych. To prawie 14 milionów więcej niż pierwotnie zakładano. Ta różnica jest spowodowana wzrostem cen pracy i materiałów. Dzięki staraniom Zarządu Powiatu udało się uzyskać dodatkowe środki od wszystkich stron zaangażowanych w inwestycję. Dlatego już niedługo rowerzyści zyskają nowe ścieżki zwiększające bezpieczeństwo i komfort podróżowania tym środkiem transportu.

Podczas spotkania w siedzibie starostwa podpisano umowę z przedstawicielami wykonawców poszczególnych odcinków:

 • Najdłuższy z nich mierzy 24,3 km i wiedzie z Osieka nad Wisłą przez Sąsieczno, Zimny Zdrój i Czernikowo do Mazowsza z odgałęzieniem do Obrowa. Kosztować ma 14, 5 mln złotych, na które składają się środki powiatu toruńskiego, województwa kujawsko-pomorskiego, gminy Czernikowo i gminy Obrowo. Nowo powstająca trasa ma być kontynuacją już istniejącej trasy od granic Torunia, przez Złotorię do Osieka. Realizacją zajmie się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna.
 • Niemal dziesięciokilometrowy szlak połączy Przysiek, Rozgarty i Górsk z odgałęzieniem do Barbarki. Jego koszt wyniesie 6,5 mln zł, a wykonawcą będzie TRANSBRUK Barczyński Sp. z o.o. z Pigży.
 • Budowę traktu Różankowo–Lulkowo oraz Kamionki Małe–Turzno wyceniono na 4,3 mln zł, a jego wykonawcą również będzie TRANSBRUK Barczyński Sp. z o.o. z Pigży.

Wprawdzie nie budujemy autostrady, ale nieprzewidziane problemy zawsze mogą się pojawić. W związku z tym życzymy powodzenia w realizacji zadania, bo jest ambitne. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli jeździć tymi trasami – zwrócił się do wyłonionych w przetargu wykonawców  Starosta Toruński Marek Olszewski.

Warto dodać, że w ramach projektu wybudowany został już ponad 8 kilometrowy odcinek drogi rowerowej Leszcz–Pigża–Brąchnowo–Biskupice–Warszewice–Kończewice.

Koordynacją budowy trzech innych, nowych tras leżących na terenie powiatu zajmuje się marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Środki na nie także pochodzą z funduszy Starostwa, Urzędu Marszałkowskiego, zainteresowanych gmin oraz dofinansowania z Unii Europejskiej. Chodzi o:

 • prawie 8 km trasy Lubicz–Nowa Wieś–Złotoria.
 • niemal 13 kilometrowy odcinek Nawra–Kończewice–Chełmża–Zalesie–Kiełbasin–Mlewo–Sierakowo.
 • 6,5 km ścieżki rowerowej Cierpice–Wielka Nieszawka–Mała Nieszawka.

Realizujemy te inwestycje, aby stworzyć spójną i logiczną sieć ścieżek rowerowych, która pozwoli na dotarcie nie tylko do szkoły, czy do pracy, ale także w ciekawe turystycznie miejsca. Oczywiście pozwoli to także zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów i pomoże z większym komfortem korzystać z rowerów na co dzień. Chodzi nam o połączenie użyteczności i rekreacji – podkreślił Marek Olszewski.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. pixabay.com

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

ścieżki rowerowe, rowery, toruń - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-05-08 10:38:51

  Brawo jeszcze raz brawo.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-08 12:09:16

  Za co

 • Gość - niezalogowany 2019-05-08 19:07:08

  Miejmy nadzieję że będą asfaltowe, bo drogą rowerową piaskową Grabowiec - Osiek jak jeździć rowerem szosowym.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-08 20:55:02

  A moim zdaniem i piaskowe są fajne ;) rowerem się dobrze po tym jedzie a przynajmniej w lesie jest miło i klimatycznie. Tak więc szanuję i czekam na owe ścieżki!

 • gość 2019-05-08 21:18:34

  BUHAHA Ścieżka rowerowa w religii lewackiego roweryzmu .POWINNA POZOSTAĆ NIE TKNIĘTA. .Ponieważ jest uświęcona najwyższym przejawem bytu,pedałem .NORMALNI CO zap.......a na te idiotyzmy nie maja gdzie zaparkować samochodu . JEDEN Z DRUGIM ZABRAŁ PARKING ŻEBY WYBUDOWAĆ ŚCIEŻKĘ .

 • gość 2019-05-13 13:06:16

  Podoba mi się, że tworzy się autentyczna sieć. Można kręcić już małe i większe pętelki. Problem to zatloczenie tych dróg -chociażby na trasie do Unisławia, czy do Złotorii.

 • Pjoter - niezalogowany 2019-09-04 02:38:06

  Nie zrobią asfaltu w lesie bo ochrona środowiska czy coś takiego. Ale tysiące aut to nie szkodzą. W Osieku to nawet nie zaczęli jeszcze . Pewnie za 5 lat skończą. Żal

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama