Pod Toruniem jest miejsce, o którym piszą wiersze

Wydarzenie, Toruniem miejsce którym piszą wiersze - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 07/04/2019 07:57

Uczniowie z gminy Obrowo w ostatnim czasie wzięli udział w kilku konkursach recytatorskich i zajęli w nich wysokie lokaty. Z kolei Agnieszka Jabłońska zdobyła wyróżnienie za wiersz zatytułowany "Noc w Obrowie".

Z łzy zrobić piękną perłę - to mogłoby być zadanie, które stawiają przed sobą poeci. Mają oni to do siebie, że nawet jak mówią prozą, to myślą wierszem, stwierdziła niegdyś jedna z bohaterek popularnego przed laty serialu. Tego typu sztuka rozwija wrażliwość, pogłębia emocje, podsuwa inne sposoby patrzenia na świat.

Wydaje się, że poezja w życiu mieszkańców gminy Obrowo zajmuje istotne miejsce. Potwierdzają to odbywające się w klubach kultury spotkania z poetami, udział uczniów ze szkół położonych na terenie gminy w konkursach recytatorskich, a także wiersze podpisywane nazwiskami mieszkańców. Stąd też biorą się sukcesy osiągane przez reprezentantów gminy. Maksymilian Mytlewski z Zespołu Szkół w Osieku oraz Wojciech Szymański wzięli udział w półfinale konkursu recytatorskiego „Wiersze, które lubimy”. Odbył się on w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. Pierwszy z wymienionych po raz kolejny będzie mógł zaprezentować swój talent, gdyż zakwalifikował się do finału zaplanowanego na 19 maja.

29 marca w Gronowie miał miejsce VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poetycka podróż z mistrzami humoru i satyry po krainie polskiej poezji minionego stulecia”. Wzięło w nim udział 36 recytatorów ze szkół powiatu toruńskiego. Wśród reprezentantów gminy Obrowo najlepiej poradziła sobie Zuzanna Mytlewska, która za interpretację wiersza K. I. Gałczyńskiego, pt. „Strasna zaba (wiersz dla sepleniących)” zdobyła nagrodę Grand Prix. Z kolei wyróżnienie trafiło do Martyny Foksińskiej za interpretację wiersza J. Tuwima, pt. „Karta z dziejów ludzkości”.

Te osiągnięcia potwierdzają, że emocje i sens przekazywany w poezji nie jest obcy młodym mieszkańcom gminy. Duch sztuki unosi się w tam także dzięki kościołom i urokliwym zespołom dworkowo-pałacowym. Jeden z nich, stał się siedzibą Urzędu Gminy. Jego historia sięga do XVII wieku, o czym świadczą kolumnowe zdobienia charakterystyczne dla dominującego wówczas stylu klasycystycznego. Kilkadziesiąt lat później - w 1824 i 1825 roku bywał w nim i koncertował Fryderyk Chopin. Jak można przeczytać w książce Marka Pawłowskiego “Obrowo - historia i teraźniejszość” budynek został częściowo przebudowany w 1898 roku i temu zawdzięcza swój dzisiejszy wygląda. Jednak oddech poezji wciąż wydobywa się z jego murów.

Chłodny, faktograficzny opis nie wyrazi czaru tego miejsca. Warto zatem “oddać głos” mieszkance gminy Agnieszce Jabłońskiej, która za wiersz o obrowskim dworku zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim pn. „Rynna Poetycka”. Jego nastrój może przypominać utwory Bolesława Leśmian, szczególnie ten zatytułowany “Wieczorem”.

Noc w Obrowie.

Na frontonie szlacheckiego dworku w Obrowie

cicho przysiadła noc.

Przeglądając się w pobliskim stawie

poprawia długie, czarne włosy,

które kaskadami spływają po kolumnach portyku.

Patrząc uważnie na granatowe niebo

wybiera gwiazdy, i – jedną po drugiej –

upina we włosy jak brylantowe szpilki.

Księżyc całuje każdą z nich na pożegnanie

i z błyskiem w oku wpatruje się w noc.

Szumią stare drzewa w parku,

wiatr tuli czule do snu biały dworek,

śpiewa mu tkliwą kołysankę…

Nagle noc rozpoznaje tę melodię,

chwytają ją za serce

złote nuty nokturnów Chopina,

których słuchała

siedząc na dachu dworku Romockich.

Oczyma wspomnień widzi pochyloną postać

poety fortepianu,

którego drobne, długie palce biegle,

biegnąc bez wytchnienia po klawiaturze,

uczyły ją, co znaczy tęsknota

mieniąca się wszystkimi kolorami bólu.

Zmęczony wiatr ucisza się i chowa wśród rozległych pól,

a noc łzami wzruszenia

gasi ostatnie światła w obrowskich domach.

Agnieszka Jabłońska

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. obrowo.pl

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

gmina obrowo, urząd gminy obrowo, konkurs recytatorski, agnieszka jabłońska - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama