Po tragedii w Gdańsku w toruńskich szkołach zostaną zorganizowane specjalne lekcje

Szkoły i licea, tragedii Gdańsku toruńskich szkołach zostaną zorganizowane specjalne lekcje - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 16/01/2019 13:17

Społecznicy oraz organizacje pozarządowe zaapelowały do prezydenta Torunia o wprowadzenie w szkołach lekcji dot. „mowy nienawiści”. Michał Zaleski pozytywnie zareagował na ten pomysł i poprosił dyrektorów o wprowadzenie takich zajęć.

Wczoraj (15 stycznia) toruńska społeczniczka, Marta Siwicka wysłała nam petycję w sprawie zorganizowania w toruńskich szkołach lekcji dot „mowy nienawiści”. Pod pismem podpisało się ponad 30 organizacji - między innymi Amnesty International Toruń, Czas Mieszkańców, KOD Toruń, Nowoczesna czy Partia Razem. Petycja od razu trafiła na biurko prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego. - Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wydał polecenie, by we wrocławskich szkołach odbyły się lekcje poświęcone mowie nienawiści. Prosimy Pana o podjęcie podobnych działań w Toruniu - pisze Siwicka.

Prezydent przychylił się do tego pomysłu i dzisiaj (16 stycznia) zakomunikował, że we wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.

- Przestrzeń publiczna przepełniona w ostatnim czasie tzw. „mową nienawiści” wpływa na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, najmłodszych Torunian, za których jesteśmy odpowiedzialni. Chcąc zapobiegać podobnym tragicznym wydarzeniom w przyszłości musimy zacząć działać już dzisiaj. Dlatego zobowiązuję Państwa Dyrektorów do podjęcia działań, które wyeliminują z naszego codziennego życia klimat i język nienawiści – tłumaczy Zaleski.

Dlatego uczniowie toruńskich szkół mogą spodziewać się, że już niedługo będą uczestniczyć w dodatkowych, cyklicznych lekcjach wychowawczych - Mają one kształtować właściwe wartości i sposób używania języka przez dzieci i młodzież - dodaje Zaleski.

Teraz dyrektorzy toruńskich szkół mają zająć się opracowaniem szczegółów dot. organizacji zajęć.

(Filip Sobczak)

fot. Małgorzata Litwin/UMT

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Po tragedii w Gdańsku w toruńskich szkołach zostaną zorganizowane specjalne lekcje komentarze opinie

  • gość 2019-01-16 16:11:11

    Debilna decyzja i próba urabiania społeczeństwa. Cenzura 2.0.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama