12°C bezchmurnie

Piwo na Bulwarze Filadelfijskim będzie jednak legalne?

O tym się mówi, Picie piwa na Bulwarze Filadelfijskim będzie jednak legalne?

Tego domagają się Młodzi Nowocześni z Torunia. Młodzieżówka partii Katarzyny Lubnauer zamierza w tej sprawie złożyć wniosek do Prezydenta Miasta Torunia.

Nieco ponad rok temu Sąd Najwyższy zdecydował, że na warszawskich bulwarach Flotylli Wiślanej można legalnie napić się piwa. Wydawało się, że będzie to pewien przełom dla całej Polski, jednak tak się nie stało…

Wyrok SN z ubiegłego roku narobił apetytu także mieszkańcom Torunia, którzy mieli nadzieję, że piwko pod chmurką będzie można wypić na naszym Bulwarze Filadelfijskim. Zapędy torunian od razu tonowała policja.

Funkcjonariusze podkreślali, że w Toruniu obowiązuje uchwała Rady Miasta z 25 kwietnia 1996 roku, która informuje, iż Bulwar Filadelfijski nie jest miejscem przeznaczonym do spożywania napojów alkoholowych. Dlatego tak zwane piwko pod chmurką można wypić na imprezach, na których jest odrębne pozwolenie. Tak dzieje się na przykład w trakcie Juwenaliów. Rokrocznie Uniwersytet Mikołaja Kopernika stara się o dokument, dzięki któremu studenci mogą wypić piwo na terenie całego kampusu. 

Uchwała z 1996 roku nie podoba się między innymi Młodym Nowoczesnym z Torunia, czyli młodzieżówce partii .Nowoczesna. Pomysłodawca Piotr Oliński zamierza jutro (2 lutego) podczas specjalnej konferencji prasowej na Bulwarze Filadelfijskim przy pomoście w miejscu średniowiecznej przeprawy przez Wisłę przedstawić wniosek, który wyślę do Michała Zaleskiego.

- Wychodzimy z taką inicjatywą, bo niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - mówi dla portalu Oto Toruń Piotr Oliński. Pomysł zaczerpnąłem z Wrocławia, gdzie mój znajomy, który jest koordynatorem Młodych Nowoczesnych na Dolnośląskie, złożył taki wniosek w odniesieniu do Wyspy Słodowej. Widzimy, że w Toruniu na Bulwarze Filadelfijskim alkohol jest często konsumowany, dlatego wychodzimy z takim pomysłem. Nie udawajmy, że picie alkoholu na Bulwarze Filadelfijskim nie istnieje i po prostu unormujmy tę sytuację.

O podobnym pomyśle rozmawiano na sesjach toruńskiej Rady Miasta już rok temu. Jednak ostatecznie radni nie podjęli żadnej decyzji. Dlatego młody polityk postanowił skierować pismo bezpośrednio do Prezydenta Miasta.

Teraz czekamy na odpowiedź Michała Zaleskiego. Do sprawy będziemy wracać.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Piwo na Bulwarze Filadelfijskim będzie jednak legalne? komentarze opinie

 • gość 2018-02-01 20:50:51

  I tak piją na bulwarze po krzakach więc niech chociaż robią to z kulturą jeśli będzie na to pozwolenie. Tylko przysłowiowe piwko niech nie zamieni tego miejsca w tłum pijanych ludzi... Tam też spaceruje sie dla pięknych widoków, niekoniecznie chcąc oglądać z dziećmi ludzi w puszkami w ręce.

 • Gość 2 - niezalogowany 2018-02-01 22:27:10

  No właśnie kulturalnie wypić piwko jestem za, najgorsze sa potłuczone butelki i ciekawe kto zapewni pomoc ,,doswiadczonym pływakom po piwku''jak znajdą sie w Wiśle,pzdr normalnych.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-02 00:04:36

  Czas skończyć z tą farsą, na bulwarze pić nie można, ale na przycumowanych barkach to ok.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-02 11:13:56

  Bo od tego są barki przycumowane na bulwarze. Nie każde wypite na bulwarze "piwko" kończy się mandatem. Jeżeli reszta miejsc zabronionych pozostanie, to powodzenia życzę podczas spacerów nad Wisłą, biorac pod uwagę " kulturę" picia w naszym kraju. A tym pozal się Boże politykom z N. proponuje zabrać się za inne na bardziej potrzebne sprawy.

Dodajesz jako: Zaloguj się