Pierwszy okres po porodzie - kiedy pojawi się miesiączka?

Zdrowie, Pierwszy okres porodzie kiedy pojawi miesiączka - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 08/11/2019 06:07

Ciąża i poród to szczególny czas dla każdej kobiety, która została matką, ale też ogromny wysiłek dla jej organizmu, który potrzebuje sporo czasu, aby w pełni się zregenerować i wrócić do wcześniejszego stanu. Wiele młodych matek podczas wizyty u swojego ginekologa pyta o pierwszy okres po porodzie. Kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie u matek karmiących piersią, a kiedy u tych, które karmią niemowlę sztucznymi mieszankami mleka?

Pierwsza miesiączka po porodzie a płodność

Połóg trwa 6-8 tygodni, jest to czas, w którym zachodzą liczne zmiany w kobiecym organizmie (m.in. inwolucja macicy, czyli zmniejszanie się narządu do rozmiarów sprzed ciąży). Pojawiające się przez te tygodnie odchody połogowe są dowodem na to, że macica się oczyszcza – ich kolor ulega zmianie (początkowo krew miesza się ze śluzem, potem zauważalna jest brązowa wydzielina z pochwy, która z czasem staje się żółta). Jak więc rozpoznać powrót płodności po urodzeniu niemowlęcia? Będzie świadczyć o tym pierwszy okres po porodzie (choć początkowe krwawienia są zwykle bezowulacyjne) oraz powrót popędu seksualnego. Wskazana jest też:

  • obserwacja śluzu szyjkowego podczas cyklu,
  • codzienne mierzenie temperatury.

Czas trwania okresu poporodowego (od dnia narodzin dziecka do wystąpienia pierwszego okresu po porodzie) zależy od indywidualnych cech organizmu oraz tego, czy matka karmi dziecko piersią, czy zdecydowała się na sztuczne karmienie. Tak więc pierwszy okres po porodzie może pojawić się w ciągu kilku tygodni lub nawet po roku czy dwóch latach. Często kobiety po urodzeniu dziecka nie skarżą się już na bolesne miesiączki.

Pierwszy okres po porodzie – laktacja może go opóźnić

Organizm kobiet karmiących piersią produkuje hormon – prolaktynę (odpowiada za produkcję mleka w gruczołach piersiowych), która w naturalny sposób hamuje owulację (jest to tzw. laktacyjny brak miesiączki) i produkcję hormonów umożliwiających zajście w ciążę (FSH i LH). Pierwszy okres po porodzie pojawi się więc wtedy, gdy matka całkowicie zrezygnuje z karmienia naturalnego. Mimo że szansa na zapłodnienie jest u karmiących piersią mniejsza, laktacja absolutnie nie może być traktowana jak 100% środek antykoncepcyjny!

Pierwszy okres po porodzie u kobiet, które nie karmią piersią

U kobiet, które podają dziecku mieszanki mleczne, pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się wcześniej niż u matek karmiących piersią. U większości młodych matek, które karmią niemowlę mlekiem modyfikowanym, pierwszy okres po porodzie pojawia się po 6-8 tygodniach. Warto dodać, że coraz więcej pacjentek świadomie rezygnuje z karmienia naturalnego i nie ma to związku z brakiem pokarmu czy problemami natury zdrowotnej (otrzymują wówczas leki na zahamowanie laktacji).

Pierwszy okres po porodzie a tabletki antykoncepcyjne

Kobiety, które nie karmią i chcą przywrócić lub rozpocząć antykoncepcję hormonalną, powinny skonsultować się z ginekologiem. Nie istnieją przeciwwskazania do zabezpieczania się plastrami, zastrzykami lub pigułkami antykoncepcyjnymi, nawet jeśli nie pojawił się jeszcze pierwszy okres po porodzie. Oczywiście pierwszy stosunek seksualny powinien odbyć się po połogu, aby nie doszło do zakażenia w wyniku niewygojonych ran. Kiedy brak pierwszego okresu po porodzie jest wskazaniem do wizyty u lekarza?

Brak pierwszego okresu po porodzie – kiedy udać się do lekarza?

W jakich przypadkach brak pierwszego okresu po porodzie jest powodem do niepokoju i wymaga oceny lekarskiej? Jeśli u kobiety karmiącej niemowlę piersią, pierwsza miesiączka po porodzie nie pojawia się w ciągu 5-6 miesięcy, warto wtedy skonsultować się z lekarzem. Choć u niektórych matek karmiących pierwsze krwawienia pojawiają się dopiero po 1-2 latach.

Pierwszy okres po porodzie - kiedy pojawi się miesiączka? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama