Partie Polityczne, Paweł Szramka Żarty skończyły - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 18/08/2019 08:00

- Ktoś powie, że Kukiz'15 i PSL porozumiały się tylko po to, żeby utrzymać się w sejmie. Przeanalizujmy to więc i zadajmy sobie pytanie: czy gdyby tylko o to chodziło, to nie lepiej byłoby "przykleić się" np. mojemu ugrupowaniu do PiS, a PSL do PO? - pyta w felietonie dla "Oto Toruń" poseł na Sejm RP Paweł Szramka.

Przyznaję, że gdyby ktoś na początku kadencji powiedział, że Kukiz'15 pójdzie do wyborów wspólnie z PSL, prawdopodobnie uznałbym to za żart. Okazuje się jednak, że żarty się skończyły. Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały, że scena polityczna w Polsce jeszcze bardziej się spolaryzowała. Istnieje realne zagrożenie, że na placu gry mogą zostać dwa ugrupowania: PiS i szeroko rozumiany anty-PiS, jakkolwiek byśmy tej formacji nie nazwali.

To oznaczałoby zabetonowanie sejmu przez dwa zwalczające się obozy oraz pogłębiające się negatywne nastroje w Polsce. Najciekawsze jest to, że styl rządzenia jednych i drugich znacząco się nie różni, ale jednak udało im się przekonać większość Polaków, że jedyną alternatywą dla PO jest PiS i na odwrót. Również najwięksi przeciwnicy zmiany systemu wyborczego na jednomandatowe okręgi wyborcze za każdym razem podkreślali, że ordynacja ta doprowadza do systemu dwupartyjnego.

Serio?! A do czego prowadzi obecny system? To pytanie retoryczne. Już od dawna widzimy, że Polacy często głosują przeciw komuś. Nie lubią PO, to głosują na PiS. Znudzi im się PiS, to zaczną znów głosować na PO. Przez to utrzymujemy przy władzy partie, których wizja na Polskę ogranicza się do 4 lat kadencji, po których trzeba się czymś pochwalić, aby załapać się na kolejną kadencję.

Potrzebujemy alternatywy! Nie możemy dać zagonić się w pułapkę POPiSu. Ktoś powie, że Kukiz'15 i PSL porozumiały się tylko po to, żeby utrzymać się w sejmie. Przeanalizujmy to więc i zadajmy sobie pytanie: czy gdyby tylko o to chodziło, to nie lepiej byłoby "przykleić się" np. mojemu ugrupowaniu do PiS, a PSL do PO? W naszym przypadku fala hejtu i krytyki byłaby podobna, może nawet mniejsza. PiS jest na fali, ma swoje media i pieniądze.

Jednak PiS nie był zainteresowany zmianami systemowymi, a przecież o to właśnie nam chodzi od samego początku. Bardzo często teraz słyszę, że PSL to najbardziej systemowa partia i jak to możliwe, że mamy z nimi porozumienie. Jednak faktem jest to, że tylko PSL dołączył do frontu zmian systemowych, przywracających jakikolwiek wpływ obywateli na władzę, obniżenie podatków, uwolnienie polskich przedsiębiorców z kajdan biurokracji.

Może wybraliśmy trudną drogę, ale jest to droga do takiego modelu państwa, w którym to obywatel jest na pierwszym miejscu.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

Paweł Szramka: Żarty się skończyły komentarze opinie

 • gość 2019-08-19 06:32:08

  ZDRAJCA

 • Gość - niezalogowany 2019-08-19 08:06:42

  Paweł szkoda ciebie

 • gość 2019-08-19 12:29:40

  Fiasko. Nie masz nic do powiedzenia, powtarzasz tylko ustalenia "centrali", a za nią nie wiadomo, kto w K15 stoi. "Praca" to objazd po TV i stacjach radiowych. Mam wrażenie, że jeśli musiałbyś przypiąć znaczek PO, też byś nosił. To nie walka o idee, to zdrada tysięcy ludzi, którzy zaufali, angażowali się i przymykali oczy na zgniłe kompromisy, które kłócą się z oddolnością ( jak wyznaczanie wbrew dołom "jedynek", czego Paweł jesteś przykładem). Z K15 który miał być tsunami ( i był przez chwilę) została zagubiona w PSL grupa miernych, ale wiernych. I to jest prawdziwa wspólnota programowa z PSL. Występ Kukiza na konwencji ŻENUJĄCY i OBRAŻAJĄCY tysiące aktywnych zwolenników K15. Brakowało flachy i kotleta, roześmiane twarze Pawlaka, Sawickiego i Kalinowskiego mówiły więcej niż wszystkie wystąpienia ( i ten szczęśliwy Tyszka...). Moim zdaniem staliście się wszystkim, przeciw czemu walczyliśmy. Przeszliście na pozycje jądra systemu, dożłobowców i oportunistów. Nie wszystko da radę zwalic na naiwność. Nie musicie i nie powinniście więc znależć się w Sejmie. A jeśli chodziłoby tylko o idee i misję, to czy nie warto popełnić politycznego samobójstwa, jeśli jego rezultatem jest brak PSL w Sejmie? Oczywiście, że warto i jeszcze 3 lata temu pewnie byś się ze mną zgodził, Panie Pośle. Efekt taki, że łudząc się sukcesem, reanimujecie truchło PSL- jesteście więc esencją systemu. Za Waszymi plecami Bury, Karapyta, Protasiewicz, Niesiołowski, Misiu i twarze z popierdółek KOD. Totalna, antypolska opozycja. Sprzedani... ( ciekawe to, że z drugiej strony reanimacją SLD zajęła się PO- jak widać wiele musi się zmienić, żeby nic się nie zmieniło). Zdrada, jesteś moim politycznym wrogiem. Reprezentujesz siły ciemności. Koniec ćwiczeń WSI. Życzę wyniku

 • gość 2019-08-19 12:35:02

  To sensowne rozwiązanie. Trzeba tylko przekonać wyborców.

 • gość 2019-08-19 13:36:08

  Co za ściema. Korytko i nic więcej. Tonący chwyta się brzytwy. Co robiliście przez 4 lata? Skoro nic, to po co na was głosować w następnej kadencji? Głos zmarnowany.

 • gość 2019-08-19 13:36:24

  Co za ściema. Korytko i nic więcej. Tonący chwyta się brzytwy. Co robiliście przez 4 lata? Skoro nic, to po co na was głosować w następnej kadencji? Głos zmarnowany.

 • gość 2019-08-19 13:49:08

  Jeden z niewielu tak aktywnych posłów, mnie nie musi nikt przekonywać abym głosował na PSL, PiS czy PO dla mnie liczy się człowiek, a ten jest uczciwy i pracowity więc mój wybór jest prosty.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama