Oto toruńskie placówki, które nie przystąpią do strajku nauczycieli

Szkoły i licea, toruńskie placówki które przystąpią strajku nauczycieli - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 01/04/2019 13:07

Tylko jedno przedszkole i dwie szkoły nie przystąpią do strajku nauczycieli w Toruniu. Pozostałe 75 placówek rozpocznie strajk za tydzień (8 kwietnia) i będzie protestować do odwołania.

79,5 proc. placówek oświatowych w całej Polsce opowiedziało się w referendum za strajkiem. W Toruniu wyniki są jeszcze wyższe. Protestować chce około 89 proc. nauczycieli. Jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego, tylko trzy toruńskie placówki oświatowe nie wezmą udziału w strajku.

Protestu nie będzie między innymi w Przedszkolu Miejskim nr 13, które mieści się przy ul. Konstytucji 3 Maja. W tej placówce nie rozpoczęły się nawet procedury sporu zbiorowego (pierwszy etap przygotowań do protestu) z dyrektorem. Strajkować nie będą także w Szkole Podstawowej nr 35 (ul. Krynicka) oraz w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska (ul. Batorego). W tych placówkach doszło do sporu zbiorowego i mediacji, ale wyniki referendum zostały unieważnione, ponieważ wzięło w nim udział mniej niż 50 proc. uprawnionych do głosowania. Termin strajku nauczycieli nie jest przypadkowy. 10, 11 i 12 kwietnia mają odbyć się egzaminy gimnazjalne, natomiast 15, 16 i 17 kwietnia – egzaminy ósmoklasisty. Niecały miesiąc później - 6 maja - mają rozpocząć się egzaminy dojrzałości. Strajk ma trwać do odwołania.

Postulat nauczycieli cały czas pozostaje bez zmian - domagają się podwyżki w wysokości tysiąca złotych. Dziś (1 kwietnia) rząd przedstawił belfrom pięć propozycji - między innymi podwyżkę od września, skrócenie stażu i minimalny dodatek za wychowawstwo. Związki zawodowe odrzuciły te propozycje i stwierdziły, że to powtórzenie wcześniejszych propozycji, a nauczyciele domagają się przecież podwyżek.

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiedział, że ZNP nie rozpatruje zerwania negocjacji i będzie je prowadzić aż do skutku, czyli do podwyższenia płac.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 

toruń strajk nauczycieli, strajk nauczycieli w toruniu - komentarze opinie

  • gość 2019-04-01 14:14:24

    „Pedofile do więzień, nie do szkół”

  • Gość - niezalogowany 2019-04-01 14:22:48

    Jacy pedofile?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-01 15:01:45

    Gość który napisał pierwszym komentarz jest opetany

  • łukasz z torunia - niezalogowany 2019-04-01 15:10:32

    Drogi redaktorze, po pierwsze, strajkować mają nauczyciele nie dlatego, że zbliżają się egzaminy! Tylko dlatego, że nauczyciele zarabiają mniej niż gdyby obsługiwaliby kasę w supermarkecie, a więc wykonując pracę poniżej swoich kwalifikacji! Mają trudną, odpowiedzialną pracę, za którą są marnie wynagradzali, do tego poniżani i nieszanowani. To termin strajku został ogłoszony miesiąc przed egzaminami aby zmusić władzę do prawdziwych podwyżek płac. Preludium strajku to ogłoszenie przez Jarosława K. kolejne rozdawnictwo pieniędzy, w momencie gdy minister oświaty twierdziła, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli... ktoś w PiSie tego nie przemyślał i strajk będzie, bo skoro jest 40 mld złotych na rozwijanie socjalu to i jest 15 mld na podwyżki dla pracujących w budżetówce. Wystarczy nie kraść :) jak to mówiła była premier zdymisjonowana, za między innymi rozdawanie premii swoich ludziom bez uzasadnienia w wysokości dziesiątek tysięcy złotych na łebka :)

  • Gość - niezalogowany 2019-04-01 15:58:02

    Chore porównania do pracownika kasy a kto nauczycielom broni usiąść za kasą znam ludzi którzy mają większe wykształcenie niżeli nauczyciel i pracują za kasą tylko ze tam się nie pracuje 18 godzin tygodniowo.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-01 16:06:31

    Każdego nauczyciela za szkodę uczniów bym zwolnił dyscyplinarnie. Ksiądz, lekarz i nauczyciel to zawody z misją, kto jej nie rozumie niech zmieni pracę.

  • gość 2019-04-01 16:19:21

    KOMUNISTYCZNA BANDA TĘCZOWYCH UCZYCIELI .WYBRAŁA W 2018 NAUCZYCIELA ROKU Nieetycznego ETYKA ; POPROSIŁ NA SCENĘ SWEGO P[PARTNERA .Cos jeszcze chcecie wiedziec o tej bandzie ,

  • Gość - niezalogowany 2019-04-01 16:46:22

    Ksiądz, lekarz i nauczyciel to zawody z misją..... Nakarm i ubierz swoje dzieci tą misją... Do tego wieczny argument o 2 m-cach wakacji - zawsze w najdroższym terminie, w największym tłoku. Urlop na żądanie? Nie ma takiego pojęcia. Przerwa śniadaniowa? Nie, dyżur na korytarzu, boisku itp. Normalnie luksus. Nie, nie jestem nauczycielem, ale żona tak, właśnie dwa dni po południu będzie na konsultacjach dla rodziców, pięć sobót pod rząd po kilka godzin na spotkaniach na rekrutacji do szkoły podstawowej, o zebraniach rady pedagogicznej już nie wspomnę. Ale każdego kłuje w oczy 20 godzin

  • Gość - niezalogowany 2019-04-01 17:26:23

    Jeśli ktoś wykonuje zawód zgodnie ze swoimi kwalifikacjami oczywiście powinien zarabiać adekwatnie do swojego zawodu lecz pytanie jest takie co mają zrobić osoby które zarabiają bardzo mało czy takie osoby też powinny strajkować i domagać się godnego życia mówi się że państwo chce podnieść stopę życiową człowieka ale nadal jest podział ludzi komu dać komu zabrać tysiąc złotych podwyżki dla 500 tysięcy nauczycieli to dość duża kwota ale cóż każdy chce mieć jak najwięcej ale nie tędy droga nie da się mieć wszystkiego

  • Gość - niezalogowany 2019-04-01 17:33:28

    Nauczyciele niech nie narzekają nie mają tak źle. Mam w rodzinie nauczycieli i wiem coś na ten temat. Podwyżka należy się pielęgniarką z tym akurat się zgadzam .To kobiety które mają bardzo ciężką i odpowiedzialną pracę a nie nauczyciele .
    .

  • Majka - niezalogowany 2019-04-01 17:34:13

    Ok. To najlepsi nauczyciele pójdą na kasy, zostanie najgorsza możliwa miernota. Chcemy by nasze dzieci uczyli ludzie bez kwalifikacji? Czy może narzekamy na brak jakości w szkolnictwie. Chcecie jakości? To za nią trzeba zapłacić.
    Strajkują ludzie, którzy są o krok od zmiany zawodu ale są przerażeni wizją tej miernoty pod tablicami.
    Jako matka dwojga uczniów podstawówki popieram ich całą mocą, bo przed moimi dziećmi jeszcze wiele lat "współpracy" z kadrą nauczycielską. I oby ci najlepsi jednak pozostali w szkołach

  • gość 2019-04-01 19:34:32

    Majka - serio piszesz że wśród nauczycieli jest także 'najgorsza możliwa miernota' oraz 'ludzie bez kwalifikacji' ?

  • gość 2019-04-01 19:39:09

    Każdy kto decyduje się na budowanie własnej ścieżki kariery zawodowej kieruje się w głównej mierze zarobkami. Przychody nauczycieli są wszystkim bardzo dobrze znane stąd nie można mieć pretensji do rządu/Państwa że zarobki są zbyt niskie ale do siebie że taka a nie inna decyzja zapadła przy wyborze zawodu!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-01 20:06:39

    Nie puścimy dzieci przez 2 tygodnie po Waszym strajku, weźcie sobie kolejne 2 tygodnie bezpłatnego urlopu. Akcja ogólnopolska.

  • Gość 45 - niezalogowany 2019-04-01 20:22:25

    To przykre,że nauczyciele są obrażani. Ale takie obrażanie dotyka też innych zawodów. Obywatele z innych branży....nauczycieli nikt się nie pyta co się dzieje z ich prywatnymi dziećmi,gdy trzeba jechać na wycieczkę 2,3 dniową. I taka wycieczka to nie jest relaks dla n-la jak to niektórzy sądzą. To ciągłe przeliczanie dzieci ( czy nikt się nie zgubil), nie spanie w nocy, bo przecież trzeba dziatwe uciszac,sprawdzać czy sobie krzywdy nikt nie zrobił. Wakacje są rekompensatą dla prywatnych dzieci za rok szkolny. Bo rodzic nauczyciel musi na bieżąco przygotowywać pomoce, karty pracy, uczęszczać na konferencje,żeby wiedzieć co w trawie piszczy, doszkalać się nawet w ferie ( szkolenia platne).... nie ma czasu dla własnych dzieci, bo przecież dokumentacja, rady, sprawozdania, ewaluacja, wystawianie ocen, opinie, orzeczenia których w klasie jest z 12 ( każde po kilka stron). Albo nauczyciel ogarnia dokumenty do późnej nocy( 2 w nocy), albo robi to popołudniami kosztem własnej rodziny. A prywatne dziecko potem powie "ty wciąż coś robisz dla innych dzieci, a dla mnie nie masz czasu ". Dodatkowa sprawa to rodzice, którzy są różni...a jeśli nauczyciel był zbyt miły i podał swój numer telefonu,żeby łatwiej było się kontaktować, to potem gnębienie sms-ami, telefonami. Życie nauczyciela to problemy dzieci i ich rodzin, które nie kończą się z ostatnim dzwonkiem. Szanujmy się nawzajem. Ale tak to już jest, że człowiek człowiekowi wilkiem.

  • Niko - niezalogowany 2019-04-01 20:41:29

    100 zł. Podwyżki dobre. Zaraz zaczną strajkowac taksówkarze.,lekarze górnicy pielęgniarki. A co z resztą.... Nauczycielom stóp zabrać wakacje

  • LADY gaga - niezalogowany 2019-04-01 21:10:16

    W pełni popieram strajk nauczycieli. Powinni zarabiać godziwe pieniądze. Mają mega odpowiedzialność za nasze dzieci i żeby cały ten system szkolnictwa nie upadł trzeba działać.

  • Gość13 - niezalogowany 2019-04-02 10:37:05

    Moi drodzy, jestem pedagogiem. Sporo pracowałam w szkole i placówkach oświatowych. Ta praca to naprawdę nie 20 czy 24 godziny, ale znacznie więcej. Mam też troje, dzięki Bogu, dorosłych już dzieci. Cieszę, się, że wszyscy mamy szkołę za sobą. Po pierwsze, nauczyciele wcale nie zarabiają mało! Po drugie, uważam, że nie ma ŻADNYCH możliwości ani chęci zwalniania osób nieprzydatnych do zawodu!! Dyrektorzy uważają, że nie widzą iż dany delikwent do pracy się nie nadaje, a rodzice często się boją. Ile z Waszych dzieci posyłacie na korepetycje?! Kuriozum, kiedy w VIII LO wychowawczyni córki, zamiast zorganizować spotkanie z matematyczką (na prośbę rodziców, bo były problemy z tym przedmiotem, ale i z zachowaniem uczniów), oświadczyła, że jednak spotkania nie zorganizuje, bo "może być tylko gorzej, jak napadniemy na Panią, to ona będzie się mścić na dzieciach. Lepiej dzieci na korepetycje posłać! " A kiedy zapytałam czy my jesteśmy na pewno w państwowej szkole, pani mnie zbeształa, pytając czy wiem do kogo mówię i "mam uważać ". Nota bene nauczycielka pracująca od 2 lat.. Czy zatem każdy nauczyciel jest na pewno na swoim miejscu?! Moi drodzy, niech są podwyżki dla nauczycieli, ale też niech jest gradacja wynagrodzeń i kolejne stopnie awansu nie za stworzone papiery, ale za faktyczną pracę z dziećmi i rozwój zawodowy. Czy ktoś z Was słyszał, aby zwolniono nauczyciela z powodu nieprzydatnosci do zawodu??? A kasjerka z supermarketu, dyrektora sprzedaży czy listonosza zwolnią na bank!!

  • gość 2019-04-02 11:34:26

    Ludze pracuja w korporacjach czy maja swoje firmy i pracuja na pewlnych obrotach po 12h i wiadome jest ze kazdy kto ma odpowiedzialna prace poswieca w ciagu dnia duzo wiecej czasu na prace niz 8h. Argument ze nauczyciel po przyjscu do domu musi popracowac wogole do mnie nie trafia. niech przyjdzie na miesiac do korporacji to sie nauczy zycia! Jaka praca taka placa.

  • Whim - niezalogowany 2019-04-02 12:34:12

    Nauczyciele to taka grupa społeczną która zawsze była pokrzywdzona ..... bo oni tacy biedni jak wszystkie grupy pracujące nie mają rocznego płatnego urlopu dla poratowania zdrowia biedni tyrają po 40 godzin w tygodniu....teoretycznie mają tylko 6 tygodni urlopu a jak wygląda praktyka? Prawda jak zwykle leży pośrodku.....zgadzam się z jednym ze powinni być stosownie wynagradzani ale też powinni być traktowani jak pozostałe grupy pracujące.....skoro chcą mieć wynagrodzenie jak inni to zasady pracyctez powinni mieć jak inni

  • Gość - niezalogowany 2019-04-02 18:34:02

    Wielki szacunek dla Pani Dyrektor przedszkola miejskiego nr 13 w Toruniu, dzięki której ja nie muszę brać urlopu w pracy, bo moje dziecko ma zapewnioną opiekę podczas strajku pozostałych jednostek.
    Rozumiem, że chcecie zarabiać więcej. Ja też chcę. Ale ja nie mogę sobie na strajk pozwolić, bo korporacja ze mną pieścić się nie będzie. Nie dociera do mnie argument, że nauczyciele jeżdżą na wycieczki i dla nich to nie jest relaks tylko ciężka praca. W porządku, tyle że ja również wyjeżdżam w delegacje, na szkolenia i mojego pracodawcy również nie interesuje fakt, co zrobię z moim dzieckiem. Kolejna sobota spędzona w szkole w związku z rekrutacja nowego rocznika? Serio? Ja żeby zapisać dziecko do szkoły musiałam brać urlop, bo dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach, w których normalny człowiek pracuje. Nie macie czasu dla swoich dzieci? Serio? Fakt, pracuje teoretycznie 40 godzin tygodniowo, ale prosze mi wierzyć, po powrocie również padam na twarz, korporacja wysysa siły. Wy macie 2 miesiące wakacji że swoimi dziećmi. Ja mam maksymalnie 2 tygodnie i kolejne 6 tygodni kombinowania, co zrobić z dzieckiem. Nie, nie narzekam, a jedynie staram się otworzyć Wam nauczycielom oczy - nie macie gorzej niż inni i podczas gdy Wy macie przyzwolenie na bezkarny strajk, my nie mamy co zrobic z naszymi dziećmi. To niesie za sobą dalsze konsekwencje. Pani doktor w tym czasie również nie ma co zrobić z trójką swoich małych dzieci, nie przychodzi więc do pracy, a wszystkie wizyty z danego dnia zostają odwołane. Wizyty, na które ludzie czekali długie miesiące. Rozumiem, że chcecie dla siebie jak najlepiej, to naturalne, ale przestańcie jako argument podawać że macie ciężko, bo inni mają gorzej.

  • Rodzic - niezalogowany 2019-04-02 19:39:56

    Nauczyciele zarabiają za dużo. Pracują po 24 godziny w tygodniu, maja ponad 3 m-ce pełni płatnego wolnego, klepia przez lata to samo nie musząc przygotowywać się do zajęć bo np historia czy matematyka nie pisza się na nowo..
    Jak się nie podoba to szukać roboty poza szkoła. Ale się nie chce bo gdzie indziej etat 4o godzin.
    Nauczycielu..nie zabieraj pracy do domu.. Przychodz o 8 a wychodz o 16 ze sprawdzonymi sprawdzianami itd..
    Nikt was nie zmusza do pracy w szkole. Ilu mgr inż kosmonautyki poleci w kosmos?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-03 17:13:39

    Ludzie sa stworzenie by wybierac zawód z powołania i sie go wykonuje bez wzgledu na konsekwencje.I sa ludzie wyuczeni swojego zawodu to sa najemnicy czy tylko zarabiać.

  • gość 2019-04-04 19:16:23

    Do Łukasza z Torunia, czy coś brakuje osobom pracującym na kasie w supermarkecie, czy w sklepie za ladą, takie osoby też są wykształcone, mimo pana opinii, chciałabym dodać, że właśnie takie osoby z takim nastawieniem,że ten za ladą to niedouczony, błąd myślenia naszej ludzkości i osób z wyższym wykształceniem, Nie raz byłam świadkiem sytuacjikiedy klient stojący w kolejce, popędza sprzedawcę, niech taki klient sam stanie za ladą i obsłuży choćby dziesięć osób, a wtedy się wypowie, a co nauczycieli, są tak samo wykształceni jak i inni ludzie, nie są wyjątkowi bo przekazują wiedzę, która nie zawsze jest mądrze przekazana, mało im pieniedzy, niech zatrudnią się na drugi etat, nic nie stoi na przeszkodzie, tylko dobrze jest mieć wolne popołudnia i weekendy. Znam takiego nauczyciela muzyki co właśnie pracuje na drugi etat w supermarkecie na kasie, i z tego co wiem nie jest to dla niego hańbą, wręcz przeciwnie jest bardzo zadowolony z owej pracy. Podsumowując moją wypowiedź nie oceniajmy ludzi po wykonywanej pracy, bo można się bardzo pomylić, a nauczyciele niech ruszą swoje cztery szanowne litery i zaczną szukać prac dodatkowych, bo są ludzie którzy wykonują cięższe prace i nie strajkują.

  • gość 2019-04-05 12:43:06

    Owszem,każdy chce żyć godnie, nauczyciel,sklepikarz i aptekarz.wielu z nas posiada wyższe wykształcenie i wykonuje pracę niezgodna z kwalifikacjami,tym samym otrzymując wynagrodzenie nieadekwatne do wykształcenia i wiedzy ,nauczyciele nie są w tym w żaden sposób wyjątkowi..Praca z dziećmi do ławtych nie należy,wierzę że nauczyciele są zmuszeni wykonywać część pracy także w domu(dziennik) ,ale takich stanowisk pracy jest wiele ,gdzie pracę niestety zabiera się do domu..Jednak spośród tych wielu,wielu,to nauczycie mają wolne ponad 2 mce lata,2 tyg zimą,wszelkie świeta powoduja kolejne wolne od pracy dni..Nikt tego nie bierze pod uwagę? Co do kompetencji..nie wystarczy być lekarzem by by,c dobrym lekarzem,nie wystarczy by,c nauczycielem by byc..

  • Gość - niezalogowany 2019-04-08 18:00:25

    Może porównamy stawki godzinowe nauczycieli z przedstawicielami innyck zawodów i może wtedy powiemy kto mało zarabia

  • gość 2019-04-21 02:58:09

    Najwyższy czas na likwidację Karty Nauczyciela

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie