Oto najważniejsze inwestycje i projekty społeczne w Toruniu i regionie w 2018 roku

Inwestycje, najważniejsze inwestycje projekty społeczne Toruniu regionie - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 28/12/2018 08:30

Projekty społeczne oraz duże inwestycje. Przedsięwzięcia realizowane z myślą o młodych i starszych mieszkańcach województwa. Ważne programy rozwojowe oraz mnóstwo inicjatyw skierowanych bezpośrednio do mieszkańców. Podsumowujemy rok 2018 w Toruniu i regionie.

100 lat Niepodległej. Jednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. W ramach obchodów wyróżnienia od samorządowych władz województwa otrzymało 89 osób urodzonych w okresie odradzania się Polski (więcej). Odbyła się też akcja zbierania podpisów pod specjalną jubileuszową deklaracją mieszkańców z okazji jubileuszu (więcej).

Inwestycje w służbie zdrowia. Największą z nich jest finiszująca w tym roku budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, warta 560 milionów złotych (więcej). W 2018 roku zakończyła się warta ponad 200 milionów złotych rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy (więcej), a w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu oddano do użytku supernowoczesny blok żywieniowy (więcej). W marszałkowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Popiełuszki we Włocławku kończy się kapitalny remont modernizacyjno-adaptacyjny trzech pawilonów lecznicy, będący elementem kompleksowej modernizacja i rozbudowy placówki (więcej).  

Region przyjazny seniorom. Domy dziennego pobytu, kluby seniora, centra usług środowiskowych, gospodarstwa opiekuńcze na wsi, wsparcie psychogeriatryczne, szczepienia przeciw zakażeniom pneumokokowym, środki dla organizacji pozarządowych na realizację projektów adresowanych do osób starszych, a także dedykowany osobom starszym marszałkowski pilotażowy program opiekuńczy – w minionych roku realizowano wiele przedsięwzięć w tym ważnym segmencie wojewódzkiej marszałkowskiej polityki społecznej. W ramach pilotażu funkcjonują m. in. tzw. bransoletki życia oraz system dziennej opieki domowej i wolontariat opiekuńczy, a także informacja senioralna z portalem informacyjnym (więcej).

Projekty w kulturze. Zakup instrumentów dla orkiestry, instalacja sceny obrotowej, modernizacja systemów sterowania mechanizmami sceny i oświetleniem, nowy system nagłośnienia i remont podłogi sceny – w Operze Nova zakończyły się warte 13,5 mln złotych działania modernizacyjne będące przygrywką do rozbudowy gmachu opery o czwarty krąg. Nowe instrumenty oraz sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i komputerowy, a także udogodnienia dla niepełnosprawnych kupuje też, za ponad 15 mln złotych, Filharmonia Pomorska. Trwa przebudowa pałacu Dąmbskich z przeznaczeniem m.in. na małą scenę Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego, z widownią na 150 miejsc (więcej). Region ma nową, otwartą w maju 2018, interesującą atrakcję turystyczną – stworzony przez toruńskie Muzeum Etnograficzne poświęcony menonitom skansen w Wielkiej Nieszawce (więcej).

RPO 2014-2020 na pełnych obrotach. Około 300 konkursów, ponad 3 tysiące złożonych wniosków oraz prawie 1,5 tysiąca zawartych umów o dofinansowanie projektów na ponad połowę dostępnej puli – to aktualny stan realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wiele projektów – inwestycyjnych i społecznych - jest na etapie realizacji. Więcej

Drogi w budowie. Trwa przebudowa odcinków dróg wojewódzkich o łącznej długości ponad 100 kilometrów. Ekipy drogowców spotkamy między innymi na trasach Żnin-granica województwa, Brześć-Kowal, Lipno-granica województwa, Stolno-Wąbrzeźno, Tuchola–Świecie oraz Kowalewo-Golub-Dobrzyń. Dzięki tym inwestycjom powstają też bezpieczne drogi rowerowe (więcej). W 2019 roku ruszy nowe połączenie promowe na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego (więcej). W przygotowaniu są kolejne zadania. Wsparcie z RPO trafia też na inwestycje na drogach gminnych i powiatowych (więcej).

Stypendia edukacyjne dla najlepszych. Samorząd województwa realizuje obecnie trzy programy stypendialne - dla uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych, języków obcych i przedsiębiorczości (więcej), dla uczniów szkół zawodowych oraz dla humanistów (więcej). Najlepsi otrzymują nawet 500 złotych miesięcznie. W roku szkolnym 2018/2019 ze wsparcia skorzysta blisko dwa tysiące młodych mieszkańców regionu.

Pamięci ofiar Zbrodni Pomorskiej. 6 października w parku przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu został odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który upamiętnia tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców. Liczbę ofiar szacuje się na co najmniej 30 tysięcy (więcej).

Pomoc dla młodych rodziców. Rodziny z regionu mogą otrzymać nawet 800 złotych miesięcznie w postaci voucherów na pokrycie kosztów opieki na małymi dziećmi w żłobku lub wynagrodzenie niani. Ze wsparcia skorzystało do tej pory 1,7 tysiąca rodzin, wkrótce pomoc otrzyma kolejne 1,5 tysiąca młodych rodziców (więcej).

Szkolenia językowe i komputerowe. Rozpoczęły się współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego certyfikowane szkolenia komputerowe dla dorosłych (więcej), wkrótce rozpoczną się także adresowane do podobnej grupy osób kursy z zakresu języka angielskiego, francuskiego lub niemieckiego (więcej).

Marszałkowski „budżet obywatelski”. Ruszyły ogłaszane przez lokalne grupy działania nabory wniosków o granty na różnego rodzaju formy aktywizacji lokalnych wspólnot oraz wspierania osób zagrożonych wykluczeniem, w których kluczem do sukcesu jest czynny udział mieszkańców i innych partnerów z sąsiedztwa. Maksymalna wysokość wsparcia to 150 tysięcy złotych (więcej).

Dekada prac w zabytkach. Ponad 10 lat realizacji marszałkowskiego programu wspierania prac w zabytkach podsumowaliśmy 7 września w Teatrze Horzycy w Toruniu, wręczając przedstawicielom 140 instytucji i organizacji certyfikaty z podziękowaniami za troskę i opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu. Bilans programu to 1,5 tysiąca udzielonych dotacji o łącznej wartości 90 milionów złotych. Tegoroczne dotacje na remonty konserwatorskie i prace restauratorskie w zabytkach trafiły na realizację 213 przedsięwzięć (więcej).

Pieniądze na specjalności. Efektem zakończonych sukcesem renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego jest uruchomienie specjalnego wsparcia na rozwój tzw. potencjałów endogenicznych województwa: turystyki, uzdrowisk i kultury. Środki mogą trafić między innymi na modernizację tężni, przebudowę Kinoteatru Grunwald w Toruniu oraz remont pałacu w Wieńcu (więcej).

Wyposażenie dla strażaków. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego do służby w Ochotniczej Straży Pożarnej wchodzi właśnie kolejnych 14 nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych. W ubiegłym roku na wyposażenie OSP trafiło już 13 wozów (więcej).

Dla chorych i ich rodzin. Środki z RPO wspierają budowę i rozbudowę zakładów opiekuńczo-leczniczych (więcej). W regionie powstanie też wkrótce pięć Centrów Koordynacji Opieki Medycznej odpowiedzialnych za funkcjonowanie Dziennych Domów Opieki Medycznej, czyli instytucji dedykowanych pacjentom bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej. Centra będą też zajmować się organizacją opieki domowej (więcej).

Nowy park krajobrazowy. Sejmik województwa podjął decyzję o utworzeniu Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. Chodzi o cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera (więcej).

Kameralne domy dziecka. W całym regionie powstają „czternastki”, czyli kameralne domy dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 32 tego typu instytucji (więcej).

Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta gotowe. Zakończyła się budowa nowego obiektu w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek centrum pomocowym w Bydgoszczy. Budynek powstał dzięki środkom naszego RPO i dotacji samorządu województwa. Mieści stołówkę, która jest też miejscem prowadzenia warsztatów terapii manualnej, funkcjonalnie wyposażoną kuchnię, mieszkania interwencyjne i pokoje do spotkań z prawnikiem lub porad lekarskich (więcej).

Małe obiekty sportowe. Ruszył marszałkowski program rozwoju małej infrastruktury sportowej. Dofinansowanie trafiło na budowę i rozbudowę 42 obiektów - boisk, siłowni zewnętrznych, urządzeń do ćwiczeń street workout oraz innych ogólnodostępnych stref aktywności dla mieszkańców (więcej).

Oferta dla biznesu. W Regionalnym Programie Operacyjnym co czwarta złotówka przeznaczona jest na wspieranie przedsiębiorców. Do wzięcia są między innymi atrakcyjne pożyczki i poręczenia kredytów, bezzwrotne dotacje na innowacje oraz granty na rozwój handlu i współpracy międzynarodowej (więcej).

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Reklama

Oto najważniejsze inwestycje i projekty społeczne w Toruniu i regionie w 2018 roku komentarze opinie

  • gość 2019-01-09 19:57:18

    Najbardziej cieszy mnie strefa do Street Workoutu :)
    http://workoutathletes.com/forum

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ototorun.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Oto Media Filip Sobczak z siedzibą w Toruń 87-100, Szosa Chełmińska 26/602

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"