Oto najlepsi toruńscy pisarze [RANKING]

Ciekawostki, najlepsi toruńscy pisarze [RANKING] - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 12/04/2019 10:33

Niedawno Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy Raport czytelnictwa w Polsce. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was nasz subiektywny ranking TOP 5 pisarzy związanych z Toruniem. Wybór wcale nie był łatwy, bowiem pisarzy czy poetów urodzonych bądź mieszkających w Toruniu jest całkiem sporo.

5. Anna Łacina

Pisarka urodziła się w Toruniu, tu też ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Gdy jeden z czytelników zapytał ją o ulubione miasto w Polsce, autorka stwierdziła, że jako lokalna patriotka musi wymienić Toruń, które jest miejscem akcji większości jej książek, jednak jest to raczej nieodwzajemniona miłość. Anna Łacina to autorka powieści obyczajowych, opowiadań fantastycznych oraz książek dla dzieci. Sama o sobie mówi, że gdy nie czyta, to pisze. Akcja takich jej książek jak "Ostatnie wakacje", "Czynnik miłości" czy "Sześć Dominika" dzieje się w Toruniu.

4. Piotr Głuchowski

Choć pisarz urodził się w Warszawie, to wychował w Toruniu. Tutaj też ukończył studia na kierunku konserwacja zabytków. Przez wiele lat pracował w rożnych oddziałach Gazety Wyborczej m.in. w Toruniu. Piotr Głuchowski to autor wszechstronny – na swoim koncie ma zarówno książki non-fiction, jak i powieści kryminalne. Zasłynął również dzięki bestsellerowej biografii o. Tadeusza Rydzyka. Toruń jest miejscem akcji jego książki „Umarli tańczą”, w której w okolicznych laskach zabijane są kolejne ofiary. 3. Marcel Woźniak

Pisarz urodził się w Kwidzynie, ale na miejsce studiów postanowił wybrać Toruń. Ukończył filologię polską, później zaś pracował jako aktor, dziennikarz, scenarzysta i reżyser. Jest autorem trzech powieści kryminalnych oraz pierwszej oficjalnej biografii Leopolda Tyrmanda. Marcel Woźniak mówi o sobie, że jest człowiekiem piśmiennym, urodzonym w roku Orwella. Mimo młodego wieku ma on na swoim koncie mnóstwo sukcesów. Akcja kryminałów autorstwa Woźniaka dzieje się w Toruniu, gdzie pisarz mieszka od piętnastu lat.

2. Aneta Jadowska

Autorka wielu powieści fantasy w Toruniu mieszka od 2000 roku. Twierdzi, że czyta wszystko, co jej wpadnie w ręce. Jak sama mówi, książki chciała pisać od zawsze, ale jednocześnie chciała też być policjantką, aktorką, aktywistką Greenpeace i dziennikarką interwencyjną. W ciągu zaledwie kilku lat wydawała kilkanaście książek fantasy. Czytelnicy znają ją przede wszystkim z sześciotomowej serii o Dorze Wilk, toruńskiej policjantce-wiedźmie. Aneta Jadowska pisze takie książki, które sama chciałaby czytać, a Miasto Kopernika odgrywa w nich znaczącą rolę.

1. Robert Małecki

Swoje życie związał z Toruniem – tu studiował, tu pracował i tu również pisze. Jest autorem wielu powieści kryminalnych. W dzieciństwie zaczytywał się w "Przygodach Sherlocka Holmesa", nie przepada natomiast za Agathą Christie. Robert Małecki jest autorem cyklu o Marku Benerze oraz Bernardzie Grossie. Akcja jego książek ma miejsce w Toruniu lub okolicach. Powieść "Wada", której premiera zapowiadana jest na 15 maja 2019 roku, będzie rozgrywać się w Chełmży. Dziennikarz Newsweeka, Piotr Bratkowski, stwierdził, że z każdą kolejną książką Robert Małecki wyrasta na prawdziwego arcymistrza polskiego kryminału

Jak widać, Toruń jest idealnym miastem do pisania bestsellerów. Równie świetnie radzi sobie jako miejsce akcji licznych książek. To właśnie w Toruniu dzieją się niezwykłe rzeczy, powstałe wcześniej w wyobraźni pisarzy.

(Sara Watrak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 

toruń, pisarze, najlepsi pisarze - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama