Oto najbogatsze toruńskie firmy wg tygodnika „Wprost”

Biznes, najbogatsze toruńskie firmy tygodnika „Wprost” - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 11/05/2019 05:08

Sześć spółek związanych z Toruniem znalazło się w zestawieniu 200 najbogatszych firm w naszym kraju przygotowanym przez tygodnik „Wprost”. W tym roku pobito kilka rekordów.

Tegoroczna lista 200 największych polskich firm według „Wprost” to już piąta edycja konkursu. Twórcy podkreślają, że łączne przychody spółek, które znalazły się w zestawieniu, osiągnęły rekordową łączną wartość 772 mld złotych, czyli ponad 60 mln zł więcej niż przed rokiem. Ranking jest przygotowany na podstawie informacji o przychodach, zyskach, aktywach i kapitałach własnych kilkuset firm z dominującym polskim kapitałem. Jak wypadły w nim firmy z naszego miasta?

Toruńska Neuca zajmująca się dystrybucją leków zajęła 24. miejsce, czyli jedno niżej niż w poprzednim rankingu. Na 30. pozycji uplasowała się Grupa Boryszew, której działalność zakwalifikowano do kategorii chemia i surowce. W 2018 roku firma zajęła 26. lokatę. 56. miejsce przypadło Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych. Krajowa Spółka Cukrowa, z siedzibą w Toruniu, uplasowała się na 89. pozycji, co oznacza spadek aż o 31 miejsc. Z kolei Apator zajmujący się “przemysłem elektromaszynowym” spadł z 141. na 160. lokatę. Ranking toruńskich firm zamyka na 165. miejscu Karo BHZ, czyli jedyny debiutant z naszego miasta. Poza nim wszystkie firmy z naszego miasta zanotowały gorsze pozycje niż w poprzednim zestawieniu.

Zwycięzcą rankingu, a więc najbogatszą spółką z dominującym „rodzimym” kapitałem po raz kolejny okazała się PKN Orlen, której przychody przekroczyły 100 mld złotych. Bez zmian również na drugim miejscu - znalazło się na nim Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowana została Grupa Lotos.

Tygodnik „Wprost” informuje, że w tegorocznym zestawieniu pojawiło się aż 26 debiutantów, co w porównaniu z 12. w poprzedniej edycji może oznaczać poprawę “klimatu” dla nowych firm. Warto zauważyć, że największą prywatną polską firmą pod względem przychodów pozostaje kantor internetowy Cinkciarz.pl.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. pixabay.com

hcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

wprost, najbogatsze firmy, polska, neuca, boryszew, tzmo, karo bhz - komentarze opinie

  • Piotr - niezalogowany 2019-05-20 12:46:18

    Jakie Karo Bhz jak to upadlosc walek za walkiem walek popedza ludzie spraey w sadzie sa i do tego brak mozliwosci splaty zobowiazan haha kto to bierze do zestawien statysyki potrzebne ?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama