Oto najbogatsi ludzie w Polsce. Ogromny spadek Romana Karkosika

Inwestycje, najbogatsi ludzie Polsce Ogromny spadek Romana Karkosika - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 26/06/2018 14:00

W ciągu roku majątek najbogatszego torunianina Romana Karkosika spadł prawie o połowę. Na czele listy znajduje się Michał Sołowow.

Tygodnik "Wprost" po raz kolejny opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Na samym szczycie znajdują się miliarderzy. Najbogatszym Polakiem jest Michał Sołowow z Kielc, którego majątek szacuje się na około 10,8 mld zł. To człowiek, który jest nie tylko biznesmenem, ale również wicemistrzem Europy i Polski w rajdach samochodowych. Drugie miejsce na liście najbogatszych zajmuje Zygmunt Solorz. Szef Polsatu posiada 9,1 mld złotych. Natomiast na ostatnim stopniu podium plasują się Dominika i Sebastian Kulczykowie (7,1 mld zł.)

Na liście nie mogło zabraknąć Romana Karkosika. Genialny inwestor giełdowy z Torunia w tym roku spadł aż o 15 pozycji. W najnowszym rankingu zajmuje dopiero 26 miejsce z majątkiem szacowanym na 1,45 mld zł (w zeszłym roku dziennikarze wyliczyli mu 2,7 mld zł.).

To oczywiście efekt słabszych czasów dla największej perły Karkosika, czyli Boryszewa, zajmującej się produkcją części samochodowych, metalurgią i chemią. Obecnie za akcję tej spółki trzeba zapłacić około 7 złotych, a przed rokiem inwestorzy dawali za nią ponad 12 zł. Gorzej stoją także akcje jego innych spółek - Alchemii czy Impexmetalu.

Ponadto na początku roku 67-latek zapowiedział, że będzie sukcesywnie wycofywał części swoich spółek z Giełdy Papierów Wartościowych. Wpływ na taką decyzję ma na pewno narastający konflikt z Komisją Nadzoru Finansowego, która zarzuca miliarderowi manipulacje na giełdzie i wysyła na niego kolejne doniesienia do prokuratury.

Przeprowadzane transakcje na akcjach Boryszewa miały jeden cel – optymalizację podatkową. Jestem zdumiony, że przez wiele lat próbuje się mi na siłę przylepić łatę osoby łamiącej prawo - mówi Roman Karkosik.

Oprócz Sołowowa, Solorza, Kulczyków czy Karkosika na liście znalazł się także Robert Lewandowski. Najlepszy polski piłkarz uplasował się na 94. pozycji. Tygodnik szacuje, że jego majątek wynosi 350 milionów zł. Lewy ma zarabiać około 6 milionów złotych miesięcznie. Ponadto dorobił się na kampaniach reklamowych (od 600 tysięcy złotych do 2,5 mln zł.) Posiada również wiele nieruchomości oraz między innymi udziały w spółce RL Management i akcje w funduszu Protos Venture Capital.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Oto najbogatsi ludzie w Polsce. Ogromny spadek Romana Karkosika komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama