4°C zamglenie

Oto kolejna rówieśniczka „Niepodległej” [FOTO]

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Urząd Marszałkowski honoruje, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. Z tej okazji marszałek Piotr Całbecki odwiedził mieszkającą w Drzonowie (powiat chełmiński) Helenę Adamczyk, która w tym roku obchodziła sto drugie urodziny.

Pani Helenie marszałek Całbecki wręczył wybity z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Podczas rozmowy życzył zdrowia i kolejnych lat życia, także wysłuchał jej historii.

Pierwszymi „Rówieśnikami Niepodległej” uhonorowanymi medalami marszałka byli goście kwietniowej sesji sejmiku województwa:  Bernard Janecki ze Strzelna (powiat mogileński), Jadwiga Łosiakowska z Aleksandrowa Kujawskiego, Helena Mariańska z Grębocina (powiat toruński), Kazimiera Piotrowicz z Zawał (powiat toruński), Jan Sobolewski z Wąbrzeźna, Marta Sypniewska z Janowca Wielkopolskiego (powiat żniński), Władysława Szajbe z Inowrocławia, Helena Zaranek z Dąbrowy Biskupiej (powiat inowrocławski) i Seweryna Żwańska z Torunia.

Kolejną uhonorowaną osobą była Władysława Szebska, mieszkająca w Pinczacie (powiat włocławski). Członek zarządu województwa Sławomir Kopyść był gościem jej sto piątych urodzin, które odbyły się 29 maja w  Szkole Podstawowej w Warząchewce Polskiej z udziałem licznej rodziny i samorządowców z Włocławka i Gminy Włocławek

- W województwie kujawsko-pomorskim mieszka obecnie około dwustu osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej. Ich dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia - mówi Beata Krzemińska, rzecznik marszałka Całbeckiego.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Oto kolejna rówieśniczka „Niepodległej” [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się