7°C bezchmurnie

Oryginalny pomysł UMK za ponad 1,1 mln złotych

Uczelnie wyższe, Oryginalny pomysł ponad złotych - zdjęcie, fotografia

Biblioteka Uniwersytecka otrzymała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ponad 1,1 mln złotych na realizację internetowego słownika pod nazwą "Słownik bio-bibliograficzny pracowników i studentów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1919-1939)”.

Grant od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wywalczyło tylko 10 z 55 wnioskodawców. Wśród wyróżnionych znalazła się toruńska Biblioteka Uniwersytecka. Kierownikiem grantu jest dr hab. Mirosław Supruniuk. To twórca i kierownik Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz Muzeum Uniwersyteckiego, współredaktor serii wydawniczej "Archiwum Emigracji", twórca i redaktor naczelny czasopisma "Archiwum Emigracji". 

Projekt zakłada przygotowanie internetowego słownika pod nazwą "Słownik bio-bibliograficzny pracowników i studentów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1919-1939)”. Znajdą się w nim informacje o o ponad 12 tysiącach osób, stanowiących elitę społeczną i intelektualną polskich Kresów północnych.

- Informacje obejmą: nazwisko i imiona, nazwisko rodowe, pseudonimy, datę i miejsce urodzenia, data i miejsce śmierci, imiona i nazwiska rodziców, narodowość, wyznanie, ukończone szkoły, datę rozpoczęcia studiów na USB, datę zakończenia studiów na USB, kierunek studiów, przynależność organizacyjną na USB, tytuł i stopień naukowy/zawód, datę rozpoczęcia pracy na USB, datę zakończenia pracy na USB, stanowisko i miejsce pracy na USB, sygnaturę teczki osobowej w Archiwum USB - informuje Centrum Promocji i Informacji UMK.

Baza danych słownika będzie systematycznie uzupełniana w przyszłości, wszak naukowcy cały czas będą pozyskiwać informacje na temat wojennych i powojennych losów studentów i absolwentów Uniwersytetu Stefana Batorego.

(Filip Sobczak)

(fot. Andrzej Romański/UMK)

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pogody w Toruniu? Kliknij TUTAJ


Oryginalny pomysł UMK za ponad 1,1 mln złotych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się