Oryginalne atrakcje czekają na mieszkańców powiatu w najbliższych miesiącach

Powiat toruński, Oryginalne atrakcje czekają mieszkańców powiatu najbliższych miesiącach - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 22/11/2019 10:50

- Zakończyliśmy, chyba najtrudniejszy ze względów organizacyjnych, etap weryfikacji i wyboru złożonych przez mieszkańców powiatu wniosków w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Teraz czas na ich realizację - podsumowuje budżet obywatelski powiatu toruńskiego wicestarosta Michał Ramlau.

Znów zaglądamy do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Tym razem czas na pełne podsumowanie akcji. W 2020 roku w jej ramach zrealizowane zostaną łącznie 24 projekty - 9 z puli powiatowej i 15 z puli lokalnej. 

Pierwotnie w puli powiatowej zarezerwowano 130 tys. zł z 250 tys. zł przeznaczonych na wykonanie pomysłów mieszkańców w przyszłym roku. Ostatecznie trafiło do niej również prawie 20 tys. zł niewykorzystanych w puli lokalnej. Zsumowana kwota umożliwi realizację 9 z 17 zgłoszonych projektów. Niektóre z nich mają na celu integrację mieszkańców i umilenie im wypoczynku. To np.: “Qulturoweekendy”, “Plaża Chełmża” - czyli zakup 9 parasoli plażowych oraz koncert Orkiestry Dętej na pływającej scenie, czy “Niech gmina trafi pod strzechy”, a więc występ teatru Afisz w Sławkowie. 

Inne mają zwrócić uwagę uczestników na nowe lub niedostrzegane na co dzień tematy: to Festiwal Żywej Historii w Chełmży czyli warsztaty i pokazy historyczne prezentujące życie w różnych epokach oraz Dzień dla Zdrowia, organizowany w gminie Obrowo, dzięki któremu mieszkańcy spotkają się z lekarzami specjalistami, trenerem personalnym i dietetykiem. Z kolei Archipelag Artystycznych Marzeń: Wyspa I - Męskie fascynacje pozwoli ściągnąć do regionu artystów: Tadeusza Kwintę, Jana Jakuba Należytego i Piotra Kubowicza. W gminie Czernikowo odbędą się również konkursy plastyczne i muzyczne dla dzieci. Również na jej terenie pojawi się ogrodzenie cmentarza ewangelickiego oraz drewniane stoły, ławy i stojaków na rowery przy dzwonnicy we Włęczu, która dodatkowo zyska nowy dzwon. 

Najwięcej głosów w ramach puli powiatowej zgarnął projekt przygotowany przez jednostkę OSP w Papowie Toruńskim. Uzyskał on dokładnie 1849 głosów. Zakłada zakup poduszek pneumatycznych wysokiego ciśnienia i szkolenie z ich obsługi dla strażaków. - Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które wspierały nas w tym przedsięwzięciu. Jesteście częścią tego sukcesu i bez was nie byłoby możliwości zrealizowania naszego celu. Dzięki wam wzbogacimy się o sprzęt warty ponad 20 tys. złotych - napisali w mediach społecznościowych strażacy z OSP Papowo Toruńskie. Łącznie projekty w ramach tej puli zgarnęły ponad 9 tys. głosów. 

Projekty mieszkańców powiatu realizowane na mniejszym obszarze znalazły się w puli lokalnej. Do dyspozycji każdej gminy była określona kwota, wynikająca z liczby mieszkańców. Ogółem w puli lokalnej znalazło się 31 pomysłów. Do realizacji wybrano 15. W gminie Łubianka, zorganizowany zostanie specjalny rodzinny festyn o nazwie “Dla zdrowia!”. W pozostałych jednostkach wybrano po dwa projekty. Tylko gmina Zławieś Wielka może się pochwalić 100 - procentową skutecznością. Tutaj oba zgłoszone pomysły zdobyły odpowiednią liczbę głosów i zmieściły się w finansowym limicie. Zatem w przyszłym roku odbędą się tam: Koncerty Jubileuszowe Gminnej Orkiestry Dętej oraz trzy rajdy rowerowe. 

W przypadku puli lokalnej większość projektów to zadania pozwalające na rozbudowanie terenów rekreacyjnych, przygotowanie rajdów oraz spotkań sportowo-rekreacyjnych i oryginalnych wydarzeń kulturalnych, które pomogą mieszkańcom pielęgnować lokalny folklor i tradycje. Warto zaznaczyć, że na projekty w puli lokalnej swój głos oddało 11 367 mieszkańców. - W puli lokalnej 2 projekty przekroczyły liczbę ponad 1000 oddanych głosów na projekt i są to: „Całym krokiem – aktywnym krokiem” w gminie Obrowo (organizacja 4 wydarzeń sportowo-rekreacyjnych) oraz „Relaks w zielonej oazie 2” w Chełmży (rozbudowa istniejącej infrastruktury rekreacyjnej na boisku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży) - informuje Starostwo Powiatowe w Toruniu.

Łącznie do Starostwa Powiatowego w Toruniu trafiło 20 538 kart do głosowania. Zwycięskie projekty zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu powiatu. Proces realizacji zadań wchodzi więc w kolejną fazę. Na początku 2020 roku planowane jest spotkanie z przedstawicielami zwycięskich projektów i powiatowy budżet obywatelski wejdzie w kolejną fazę – realizacji zadań. - Zakończyliśmy, chyba najtrudniejszy ze względów organizacyjnych, etap weryfikacji i wyboru złożonych przez mieszkańców powiatu wniosków w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Teraz czas na ich realizację!!! Cieszy mnie ogromne zainteresowanie i kreatywność naszych mieszkańców. Jestem pewien, że kolejna edycja BO zakończy się sukcesem, a realizowane projekty przyniosą wiele satysfakcji lokalnym społecznościom - podsumowuje wicestarosta toruński Michał Ramlau.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. Powiat toruński

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Oryginalne atrakcje czekają na mieszkańców powiatu w najbliższych miesiącach komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama