12°C bezchmurnie

Nowy rodzaj oszustwa w popularnym serwisie ogłoszeniowym

Sprawy kryminalne, rodzaj oszustwa popularnym serwisie ogłoszeniowym - zdjęcie, fotografia

Jeśli nabierzecie się na ten chwyt, to oszuści mogą wyczyścić Wasze konta do zera...

Sprawę jako pierwszy opisał serwis internetowy Zaufana Trzecia Strona, który donosi że przestępcy przerzucili się na oszustwa wykorzystujące Przelewy24.

Jak to działa? Najpierw publikują na popularnym serwisie OLX ogłoszenia produktów w bardzo obniżonych cenach, promocje mogą wynosić nawet do 80 proc. Gdy oszuści widzą zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów zgadzają się na jeszcze większe obniżki, ale w zamian obowiązkowo trzeba od razu pokryć koszty wysyłki. Tu chodzi o niewielką sumę 9,99 zł. Czyli teoretycznie żaden problem. No właśnie, teoretycznie...

Należy zachować czujność. Klient dostaje bowiem od oszusta link do panelu płatności w Przelewy24. Jak się pewnie domyślacie, ten link jest podrobiony, kieruje nas na adresy przelewy24-7.pl lub na pajmon.pl. Potem należy wybrać jeden z pięciu dostępnych banków - mBank, PKO BP, WBK, Millennium i Alior. Kliknięcie w którykolwiek z nich przekierowuje już na panel płatności danego banku. Jak już się pewnie domyślacie, strona wygląda identycznie, ale już adres jest sfałszowany i należy do przestępców...

- Prawdopodobnie złodziej na żywo obserwuje próbę logowania swojej ofiary (link do fałszywego panelu przekazuje bezpośrednio jednej osobie naraz) i od ręki sprawdza, czy może zalogować się jej danymi do konta bankowego. Jeśli próba się udaje, wtedy definiuje na jej rachunku przelew zaufany, a następnie wyświetla okno wyłudzające kod uwierzytelniający z wiadomości SMS, licząc na to, że nikt SMS-ów od banku nie czyta od deski do deski - czytamy na Zaufanej Trzeciej Stronie.

Gdy w ten sposób zostaniemy oszukani, należy w pierwszej kolejności poinformować o tym swój bank, a następnie zmienić dane do logowania i sprawdzić zdefiniowane przelewy zaufane. Następnie mieć nadzieję, że złodziej nie zdążył przelać żadnych pieniędzy.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku 

oszuści, olx, serwis ogłoszeniowy - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się