Niezwykłe odkrycie archeologiczne podczas przebudowy ulicy w Toruniu

Ciekawostki, Niezwykłe odkrycie archeologiczne podczas przebudowy ulicy Toruniu - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 09/09/2019 10:48

W Toruniu trwa przebudowa ul. Wały gen. Sikorskiego. W trakcie robót znaleziono pozostałości po trzech niezależnych, odrębnych obiektach.

Niesamowite odkrycie w trakcie prac drogowych w Toruniu. Przy ul. Wały gen. Sikorskiego w Toruniu znaleziono relikty, a konkretnie dom, który przed wiekami uległ spaleniu oraz zabytkowe mury. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, znaleziska pochodzą z okresu między końcem XIV w. a końcówką XVI w.

– Mimo spalenia to, co z domu zostało, jest doskonale zachowane, bez żadnych wkopów, śladów ingerencji podczas prowadzonych później prac. To wspaniała sytuacja dla badaczy. I zdecydowanie rzadka w miastach, gdzie przecież często prowadzone są różnorakie roboty - mówi archeolog Leszek Kucharski z Muzeum Okręgowego, które sprawuje nadzór archeologiczny nad inwestycją. 

Archeolodzy po odkryciu takich interesujących reliktów są zobowiązani do zmierzenia, opisania i sporządzenia dokumentacji fotograficznej. – Będzie to doskonała baza dla historyków, do rozpoznawania dziejów Torunia, a szczególnie Chełmińskiego Przedmieścia – dodaje Leszek Kucharski.

To nie pierwsze takie odkrycie przy ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II. Wcześniej natrafiono tu na bazaltową kostkę, fragmenty XVI-wiecznych domów i na pozostałości po Twierdzy Toruń. Na początku 2018 roku na "Oto Toruń" pisaliśmy także o odkryciu mostu z XIX wieku pod placem Chrapka.

(AM)

fot. UM Toruń

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

odkrycie arecheologiczne w toruniu, toruń, - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama