Niepowtarzalny prezent za 5 mln zł na 100-lecie szkoły w Lubiczu Górnym [FOTO]

Inwestycje, Niepowtarzalny prezent lecie szkoły Lubiczu Górnym [FOTO] - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Arkadiusz Kobyliński 08/11/2019 09:30

Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym w tym roku świętuje stulecie. Z obchodami tego jubileuszu zbiegło się w czasie zakończenie termomodernizacji obiektu.

Historia Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym sięga 1919 roku. 1 września 2017 roku zespół szkół zmienił swoja nazwę na Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu Górnym. To największa placówka edukacyjna w gminie. - Uczęszcza tu ponad 700 uczniów, których edukacją zajmuje się ok. 80 nauczycieli - informuje Urząd Gminy Lubicz.

Budynek szkoły składa się z segmentów oznaczonych jako A, B, C oraz sali gimnastycznej wraz z łącznikiem. W zeszłym roku lokalne władze podjęły decyzję o przeprowadzeniu kompleksowej termomodernizacji placówki, ponieważ budynek nie był dostatecznie ocieplony. Brak odpowiedniej izolacji powodował duże straty ciepła. To wszystko znacznie zwiększało koszty utrzymania obiektu oraz powodowało dyskomfort uczniów. 

W związku z tym w czerwcu zeszłego roku rozpoczęto prace związane z kompleksową termomodernizacją budynku. Przede wszystkim zainwestowano w ocieplenie ścian, dachu i stropu oraz wymieniono okna. Dodatkowo zamontowano LED-owe oświetlenie zamiast dotychczasowych “jarzeniówek”. 

Poza tym szkoła po liftnigu zyskała nowe szyldy i tablice informacyjne, daszek przed wejściem, czy odświeżone rynny. Całość inwestycji pomoże w optymalizacji energetycznej szkoły, a młodzież będzie uczyć się w zdecydowanie lepszych warunkach. – Efektem realizacji projektu jest znaczące ograniczenie strat ciepła w budynku oraz ograniczenie emisji CO2. Dzięki temu nastąpiła poprawa efektywności ekonomicznej utrzymania budynku - informuje Urząd Gminy Lubicz. To również doskonały prezent na zbliżający się jubileusz. 

Inwestycja kosztowała przeszło 5,7 mln zł, 4 mln zł gmina pozyskała z funduszy europejskich. Prace zakończyły się w październiku, natomiast obchody 100-lecia szkoły w Lubiczu przed nami. - Uroczystości rozpoczną się 14 listopada o godz. 10.00 mszą św., z uroczystym poświęceniem sztandaru w kościele parafialnym w Lubiczu Górnym. Następnie nastąpi przemarsz z orkiestrą dętą w stronę szkoły, gdzie w obecności gości zostanie zakopana kapsuła czasu. Część oficjalna wraz z częścią artystyczną nawiązującą do historii szkoły jest przewidziana na hali sportowej - podają przedstawiciele Urzędu Gminy Lubicz. 

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. Kamila Mróz

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

szkoła, lubicz górny, termomodernizacja, remont, sto lat, prezent - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama