NASA ostrzega: dziś wystąpi burza słoneczna! Co nam grozi?

Ciekawostki, ostrzega dziś wystąpi burza słoneczna! grozi - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 01/08/2019 14:57

NASA ostrzega nas przed burzą słoneczną. To zjawisko może wystąpić już dziś. Co to dla nas może oznaczać?

Burza słoneczna to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Zaburzenia te powodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków, wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego.

Jak informuje NASA, burza słoneczna ma wystąpić między 31 lipca a 1 sierpnia. Uwaga! To zjawisko może spowodować np. utratę zasięgu w telefonach komórkowych, nawigacji czy telewizji satelitarnej. Poza tym możliwe są miejscowe awarie prądu, jednak - jak podkreślają naukowcy - nie ma to wpływu na bezpieczeństwo ludzi.

Największą burzę słoneczną odnotowano w 1859 roku. Zmiany pola magnetycznego w czasie tego zjawiska indukowały napięcie elektryczne w liniach telegraficznych w Ameryce i Europie. Spowodowały one m.in. zapalenie się nasączonego substancją chemiczną papieru w telegrafie. Natomiast zorze polarne zwykle widywane tylko w pobliżu biegunów, obserwowano wtedy w takich krajach jak Meksyk, Kuba czy Włochy.

Naukowcy zapowiadają, że podobna burza do tej z 1859 roku, może spowodować duże problemy. Zmiany pola magnetycznego na dużym obszarze mogą niszczyć transformatory wysokiego napięcia.

(Redakcja)

fot. pixabay.com

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

burza słoneczna, toruń, burza polarna, nasa - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama