8°C bezchmurnie

Najważniejsi politycy znowu odwiedzili Toruń. Co tym razem przyciągnęło ich do naszego miasta?

Najważniejsi politycy znowu odwiedzili Toruń. Co tym razem przyciągnęło ich do naszego miasta?

Dziś w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu ojciec Rydzyk zorganizował międzynarodową konferencję "Pamięć i Nadzieja". Do naszego miasta przyjechali najważniejsi politycy w kraju.

Konferencja Pamięć i Nadzieja jest poświęcona pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Ojciec Rydzyk zaprosił do Torunia świadków uratowanych przez naszych rodaków w czasie Holokaustu. 

Do naszego miasta przyjechali również między innymi: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wicepremier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta, szefowa kancelarii premier Beata Kempa, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

Konferencję rozpoczęła msza święta, której przewodniczył prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów o. Janusz Sok. Potem dzisiejsze wydarzenie rozpoczął ojciec Tadeuesz Rydzyk. 

- Postanowiliśmy upamiętnić tych, którzy ratowali swoich braci podczas Holokaustu - mówił dyrektor Radia Maryja.

Ponadto ojciec Rydzyk pochwalił się, że w jego kaplicy znajduje się ok. 1170 tablic z nazwiskami cichych bohaterów wojny, niosących pomoc żydowskim współobywatelom. Obok nich możemy przeczytać zdanie z pisma świętego „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

Po dyrektorze przemawiali między innymi członkowie izrealskiego parlamentu, Stanisław Karczewski, Mariusz Błaszczak czy Mateusz Morawiecki. Jednak wszyscy czekali na premier polskiego rządu Beatę Szydło, która ostatecznie pojawiła się w Toruniu i była jednym z prelegentów podczas konferencji.

- Można przypominać i przywoływać setki nazwisk tych, którzy potrafili przeciwstawić się i potrafili pokonać własny strach, często mając świadomość tego, że może to przecież kosztować życie ich samych i ich rodziny. Różna to była pomoc, tak jak były różne możliwości. Bardzo serdecznie dziękuję za tę konferencję, za to miejsce, za te tablice, które tutaj przypominają o miłości i o nadziei. Bo pamięć i nadzieja, to splatające się ze sobą słowa, gdy wspominamy bohaterstwo naszych rodaków - mówiła szefowa rządu.

Konferencje w Toruniu zorganizowała fundacja ojca Rydzyka Lux Veritatis, fundacja From The Depths i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej ojca Rydzyka.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Najważniejsi politycy znowu odwiedzili Toruń. Co tym razem przyciągnęło ich do naszego miasta? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-11-27 02:17:09

    Błaszczak członkiem izraelskiego parlamentu ..... ciekawe...

Dodajesz jako: Zaloguj się