Szkoły i licea, Najstarsza toruńska szkoła skończyła [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 24/09/2018 09:54

Najstarsza szkoła w regionie – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodzi w tym roku 450-lecie swojego istnienia. Główne uroczystości jubileuszowe połączone ze zjazdem absolwentów odbyły się w weekend (21-23 września).

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek (21 września) mszą św. w katedrze św. Janów o godzinie 18. Po mszy na Placu Podominikańskim przed budynkiem szkoły zagrały zespoły pLed Zepchlim i Kobranocka. W sobotę (22 września) odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika i uroczysta gala jubileuszowa w Centrum Kulturalno- Kongresowym Jordanki. Na zakończenie absolwenci liceum bawili się podczas balu. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii Jana Szyca, nauczyciela Państwowego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w latach 1922-52, prezentująca życie szkoły na przestrzeni lat, która jest dostępna na korytarzu pierwszego piętra Urzędu Marszałkowskiego.

W czasie ponad czterech wieków istnienia ta niezwykła placówka wykształciła setki wybitnych talentów i osobowości - lekarzy, nauczycieli, ludzi sztuki, kultury i nauki, których dokonania sławią Toruń i województwo kujawsko-pomorskie w kraju i na świecie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Toruńskie liceum jest spadkobiercą 450-letniej tradycji szkoły powstałej z połączenia szkół parafialnych, mariackiej i świętojańskiej (do tej ostatniej uczęszczał pod koniec XV wieku Mikołaj Kopernik). Od 1928 roku szkoła nosi imię polskiego astronoma.

Liceum wykształciło setki wybitnych absolwentów – społeczników, ludzi nauki, kultury, gospodarki, polityki i sportu. Wśród nich znaleźli się między innymi Samuel Bogumił Linde, Stanisław Przybyszewski, Samuel Thomas Soemmering, Zbigniew Lengren oraz trzech rektorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: prof. Antoni Swinarski, prof. Stanisław Dembiński i prof. Stanosław Łęgowski.

Społeczność liceum liczy 700 uczniów, 50 nauczycieli i kilkanaście osób administracji i obsługi. Poza wysokim poziomem nauczania, szkoła zapewnia swoim uczniom możliwości rozwoju talentów i zainteresowań w ramach licznych przedsięwzięć edukacyjnych. W ostatnich latach młodzież uczestniczyła między innymi w projektach poszukiwania asteroid, badała zanieczyszczenia w polskich parkach narodowych, brała również udział w projekcie Comenius obejmującym m. in. wyjazdy studyjne na Sycylię, do Hiszpanii, Irlandii i Rumunii. Rozwijają też swoje pasje w szkolnym teatrze, redagują gazetkę, tworzą filmy i telewizję szkolną, grają i śpiewają w szkolnych zespołach muzycznych.

W 2015 roku liceum odebrało Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Medal dla I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu). Szkoła uczestniczyła także w organizacji obchodów „Roku Mikołaja Kopernika” ogłoszonego przez sejmik województwa w 2013 roku.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Najstarsza toruńska szkoła skończyła 450 lat! [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama