Inwestycje, Toruniem będzie autostrada dronów - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 26/02/2019 07:46

Drony mogą zagościć nad toruńskim niebem. Miasto przygotowuje się do wprowadzenia autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych do końca 2019 roku.

Pierwsze spotkanie grupy powołanej do przygotowania odpowiednich rozwiązań, pozwalających na to, aby gród Kopernika stał się miastem „DroneReady” odbyło się 15 lutego 2019 roku w siedzibie Centrum Wsparcia Biznesu.

Koordynatorem projektu został Paweł Słupski, prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele: miasta, Polskiego Funduszu Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, Instytutu Wspierania Nowych Technologii oraz producentów bezzałogowych statków powietrznych.

Za przestrzeń powietrzną do 150 m nad miastami odpowiadają samorządy (z wyłączeniem przestrzeni podległej wojsku), dlatego to miasta zobowiązane są do podjęcia działań na rzecz przystosowania do ruchu dronów.

Podjęta na szeroką skalę współpraca jest kluczowa dla skutecznego wprowadzenia niezbędnych regulacji umożliwiających sprawne funkcjonowanie systemu, który zakłada stworzenie powietrznych autostrad i dostosowanie technologii zarządzającej ruchem.

Wykorzystanie dronów na szeroką skalę ma na celu poradzenie sobie z problemami, które do tej pory, przy wykorzystaniu tradycyjnych metod, nie mogły być rozwiązane. Jednym z nich jest kwestia “dzikich wysypisk”, a właściwie odpowiedzialności osób, które zostawiają śmieci w niedozwolonych miejscach. Drony miałyby monitorować teren w celu namierzenia nielegalnych składowisk odpadów oraz pomóc ująć tych, którzy się tego dopuszczają. Inny istotny obszar funkcjonowania miasta, w którym bezzałogowe statki powietrzne mogą odegrać znaczącą rolę to płynność ruchu drogowego - dokładne zbadanie przyczyn powstawania korków na toruńskich ulicach czy odpowiednie zarządzanie komunikacją w tym obszarze. Pozytywne działanie tych nowoczesnych urządzeń mogłoby wykraczać także poza granice Torunia.

Dariusz Werschner, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych zaproponował, by województwo kujawsko-pomorskie, stało się częścią pilotażu międzymiastowego. Z jednego z toruńskich szpitali miałby odbyć się pierwszy przelot na trasie Toruń-Warszawa, co w przyszłości umożliwiłoby szybkie dostarczanie np. krwi czy narządów do przeszczepu.

Rezultaty prowadzonych pilotaży zostaną zaprezentowane podczas czwartej edycji DroneTech World Meeting, który odbędzie się 18-19 października 2019 r. w Toruniu.

(PC)

fot. pixabay.com

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 

drony, centrum wsparcia biznesu w toruniu, - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama