Na toruńskich ulicach pojawią się recyklomaty?

Inwestycje, toruńskich ulicach pojawią recyklomaty - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 08/08/2019 09:30

Moda na ekologię inspiruje urzędników i samorządowców do kolejnych pomysłów. Miasto już zapowiedziało, że chce uruchomić w Toruniu butelkomat, ale na inne rozwiązanie wpadł toruński radny Bartosz Szymanski.

Kilka tygodni temu na „Oto Toruń” informowaliśmy, że w galerii handlowej przy ul. Żółkiewskiego pojawi się butelkomat. Urządzenie ma w bardzo prosty sposób zachęcić mieszkańców naszego miasta do proekologicznej postawy. Wystarczy włożyć butelkę do maszyny i poczekać aż ta sprawdzi jej rozmiar oraz masę. Co będziemy mogli otrzymać w zamian?

– Za butelkę dostaniemy paragon, żeton lub punkty na kartę lojalnościową. Jeśli zbierzemy ich odpowiednią ilość, to wymienimy je na nagrody – tłumaczyła dla "Radia GRA" Joanna Pepłowska kierownik referatu gospodarki odpadami i usług komunalnych Urzędu Miasta Torunia.

W tym roku w Toruniu pojawi się tylko jeden butelkomat, ale urzędnicy są przekonani, że projekt się sprawdzi i zachęci mieszkańców do obywatelskiej postawy. Nic więc dziwnego, że Miasto już teraz myśli o kolejnych lokalizacjach butelkomatów.

Jednak na nieco inny pomysł wpadł miejski radny Bartosz Szymanski. Rajca twierdzi, że lepszym rozwiązaniem będzie recyklomat. To urządzenie, które przyjmuje butelki, ale także inne: szklane, aluminiowe oraz plastikowe odpady. Rajca już wysłał w tej sprawie wniosek do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego

– W związku z medialnymi doniesieniami o planowanym pilotażowym ustawieniu butelkomatu w galerii handlowej przy ul. Żółkiewskiego, zwracam się z wnioskiem o rozważenie wykorzystania recyklomatu. Takie maszyny niedawno stanęły w Warszawie i służą do selektywnej zbiórki odpadów, za które rozdają punkty. Miałoby to większą wartość edukacyjną, a w przyszłości mogłoby być zintegrowane z kartą miejską – pisze w uzasadnieniu Bartosz Szymanski.

Tak jak wspomniał radny Szymanski, w Warszawie w połowie lipca pojawiły się dwa recyklomaty. Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. Wystarczy uruchomić specjalną aplikację na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę.

Czy recyklomaty pojawią się także w naszym mieście? Czekamy na odpowiedź prezydenta.

(Filip Sobczak)

fot. UM Warszawa

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

recyklomat w toruniu, toruń, butelkomat, ekologia - komentarze opinie

 • Fred - niezalogowany 2019-08-08 12:06:14

  jak widac nawet facet z po moze miec dobry pomysl

 • gość 2019-08-08 22:17:38

  szczerze to jest smieszne, czemu nie mozna wprowadzic kaucji na butelki plastikowe i postawic wlasnie takie urzadzenie wyplacajace pieniadze bo tylko pieniadze ludzi zmusi do reciklingu tak jak na zachodzie......

 • gość 2019-08-09 11:14:13

  "...postawic wlasnie takie urzadzenie wyplacajace pieniadze..."
  Bo w Krakowie bezdomni przynosili w wielkich worach pod UM pełno butelek wyjmując je z ogólnodostępnych śmietników na plastik i "wypłacali" pieniądze (głównie na tanie wino) :(

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama