21°C bezchmurnie

Na os. JAR ruszyła kolejna inwestycja [FOTO]

Rozpoczęła się budowa kaplicy i domu parafialnego na os. JAR. Kolejny etapem inwestycji będzie kościół.

Toruniowi przybędzie nowy kościół. Wczoraj odbyło się poświęcenie i wbicie pierwszej łopaty pod budowę kaplicy i domu parafialnego dla parafii św. Andrzeja Apostoła.

Świątynia powstanie u zbiegu ul. Watzenrodego i Grassera, w pobliżu przedszkola. Hektar ziemi pod budowę przekazało miasto. W ciągu dwóch lat stanie tam najpierw kaplica i dom parafialny, a w kolejnych latach kościół. Aktualnie nabożeństwa są odprawiane pod prowizoryczną drewnianą wiatą.

Tak prezentuje się wizualizacja kościoła św. Andrzeja 

- Nie ulega wątpliwości, że najważniejsza jest wspólnota. Kościół rozumiany jako wspólnota ludzi wierzących: relacje między ludźmi i nasza relacja do pana Boga - mówił ks. biskup Wiesław Śmigiel- Życzę Wam z całego serca, żeby wasz entuzjazm nie ustał i żeby ta wspólnota parafialna, którą tworzycie, wspólnota wiary, miłości i nadziei jednoczyła was i pomagała wam w budowie tej świątyni.

Inwestycja zostanie zrealizowana przez firmę Bud-Tech.

Symboliczne wbicie łopaty - na zdj. prezydent Torunia Michał Zaleski i biskup toruński ks. Wiesław Śmigiel

- Jak pięknie, kiedy rzecz dzieje się w harmonii - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mam na myśli harmonię obecności Państwa, mieszkańców osiedla zwanego Jarem. Jesteście tutaj ze swoim proboszczem, dzięki decyzji Rady Miasta Torunia hektar ziemi jest do dyspozycji parafian, aby wspólnym wysiłkiem wznieśli to, co jest parafii przynależne. To jest właśnie harmonia wspólnoty. Jesteście Państwo tymi, którzy pokazują, jak pięknie można myśleć o przyszłości własnych rodzin, kolejnych pokoleń i tych maluchów, które tutaj biegają dookoła, a w przyszłości, już jako uczniowie czy studenci, będą do tego kościoła chodzili.

Konkurs architektoniczny na projekt nowego kościoła wygrał hiszpański architekt Miguela Angel Diaz. Koncepcja zakłada trójnawowy kościół o współczesnej bryle z dwiema wieżami i dziedzińcem, ozdobiony na ceglanej elewacji barwnym freskiem.

Fotorelacja z sobotniej uroczystości znajduje się pod tytułem tego newsa.

(TUB)

fot. Adam Zakrzewski/torun.pl

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


kościół, toruń, jar, kościół św. andrzeja - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-08-05 14:02:30

  Okropna bryła tego Kościoła...

 • Gość - niezalogowany 2018-08-05 14:33:13

  Okropna stodoła

 • gość 2018-08-05 18:09:48

  wiadomosci.onet. pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga- czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme Od pół roku mówią, że prowadzone jest wznowione śledztwo. Mniej więcej ze skutkiem takim, że zalinkowany artykuł przestał być widoczny w wyszukiwarce google i tyle. Zanosi się, że jak od 23 lat sprawa będzie tak czy inaczej wykolejona i zamieciona.

 • PIKO - niezalogowany 2018-08-05 20:30:44

  jebać i pierdolić KOŚCIÓŁ-KŁAMANIE LUDZIOM PROSTO W OCZY-PIEPSZENIE ŻE KTOŚ TAM KIEDYŚ BYŁ. ŻYJEMY DZIŚ -TO CO ROBIMY JEST NIE POWTAŻALNE. I TO JEST TO. POZDRAWIAM TORUŃCZYKÓW.

 • Zagloba - niezalogowany 2018-08-06 02:25:46

  A mi tez dacie hektar za free? Otworzylbym przybytek z rurkami i miejscami noclegowymi.. Ludzie tez byliby szczęśliwe...

Dodajesz jako: Zaloguj się