Muzułmańscy studenci z UMK chcą przerw na modlitwę. Młodzież Wszechpolska ma inną propozycję

Uczelnie wyższe, Muzułmańscy studenci chcą przerw modlitwę Młodzież Wszechpolska inną propozycję - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 28/11/2019 13:00

Młodzież Wszechpolska oraz "katolicka społeczność studentów UMK" napisali list otwarty do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Andrzeja Tretyna. Proszą w nim o uwzględnienie w planie zajęć czasu na modlitwę "Anioł Pański".

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje ok. 140 studentów z krajów muzułmańskich, przede wszystkim są to obywatele Turcji. Jak informowała "Gazeta Pomorska", jakiś czas temu część z nich, a konkretnie grupa studentów z Indonezji zwróciła się do uczelni o dostosowanie harmonogramu zajęć do terminarza modlitwy.

Prośba raczej nie zostanie spełniona, ale - jak dowiedziała się "Gazeta Pomorska" - być może toruńska uczelnia wyznaczy specjalne pomieszczenie dla przedstawicieli różnych wyznań. To nie byłaby nowość w Polsce. Przykładem jest tu Uniwersytet Łódzki, na którym znajduje się takie miejsce na modlitwę.

Prośba muzułmańskiej społeczności szybko odbiła się szerokim echem wśród społeczności akademickiej i wzbudziła spore kontrowersje. Część studentów poparła postulat kolegów, zaś inni powiedzieli stanowcze "nie". Na jeszcze inny pomysł wpadli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz "katolickiej społeczności studentów UMK". Zaproponowali oni, żeby w planie zajęć uwzględnić czas na modlitwę "Anioł Pański".

– Studia to szczególny czas w życiu każdego ze studentów, niejednokrotnie stajemy przed trudnymi wyzwaniami i decyzjami. Modlitwa jest więc dla nas także oparciem w tych ważnych momentach. Autonomia społeczności akademickiej wymaga by zagwarantować jej wierzącym członkom możliwość praktykowania swojej wiary, liczymy więc na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby – piszą w liście do rektora przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz katolickiej społeczności studentów UMK.

Pomysłodawcy chcieliby, żeby modlitwa "Anioł Pański" była uwzględniona w harmonogramie zajęć i odmawiana codziennie o 12:00. – Obce nam są wyznania krajów muzułmańskich, natomiast Kościół rzymskokatolicki jest jednym z fundamentów, na którym została zbudowana nasza cywilizacja. Sam ten fakt stanowi więc uzasadnienie naszej prośby, gdyż jest zwyczajową, praktykowaną od wieków modlitwą Kościoła Katolickiego, która jednoczy jego wyznawców na całym świecie z Ojcem Świętym – tłumaczą studenci.

List otwarty został skierowany do biura rektora UMK Andrzeja Tretyna.

(Filip Sobczak)

fot. pixabay

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

toruń, umk, muzułmanie, młodzież wszechpolska, anioł pański - komentarze opinie

  • gość 2019-11-28 09:59:07

    Ja prdl, czas stąd uciekać. Normalnie Gilead.

  • Tom - niezalogowany 2019-11-28 10:12:58

    Nie dziwię się wszechpolakom tej prośby. Skoro mniejszość Muzułmanska chciała dostosowania zajęć pod ich wiarę to czemu nie wprowadzić też takich udogodnień dla innych ? aktolików, prawosławnych, buddystów i innych religii ?
    Tylko czy uczelnia ma stać się kościołem ekumenicznym gdzie ciągle będzie jakaś modlitwa ? A gdzie zajęcia, gdzie uczenie się ?
    Religia to sprawa prywatna i praktykować ją w domu czy kościołach miejscach spotkań danej religii. Nie robić kościołów z uczelni, instytucji czy firm.

  • Szuwarów - niezalogowany 2019-11-28 10:14:25

    Wszechpolska młodzież dzisiejsza to wirtualne ćpuny , lewusy ociemniałe dupki niech idą do lasu się wypałować!!!

  • Fred - niezalogowany 2019-11-28 10:15:51

    No nieźle czekam na religię potwora latającego spaghetii. Oni mają modlitwy?

  • Wierny - niezalogowany 2019-11-28 10:41:32

    Popieram wpis Toma uczelnie to nie koscioly

  • gość 2019-11-28 11:07:32

    Zaczyna się dość niewinnie, zupełnie jak u Houellebecqa w "Uległości" :)

  • Gość - niezalogowany 2019-11-28 15:36:20

    Wypierdalac nygery

  • gość 2019-11-28 15:37:48

    System małych kroczków, nim się obejrzymy i będzie jak w Szwecji, Anglii, Danii, Francji że obcokrajowcy mówią rodowitym mieszkańcom jak mają żyć. Muzułmanie wymagają tolerancji ale sami za grosz nie potrafią jej okazać.

  • gość 2019-11-28 15:56:57

    Te Szuwarów, a tobie stary w dzieciństwie wchodził do wanny żeś taki wyszczekany?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-28 17:34:21

    to już jest chore

  • tedy - niezalogowany 2019-11-28 17:48:08

    tepic muzułmanów to najgorsza zaraza świata zaraz po hazarach. jak im sie nie urznia lba za wczasu to oni nam poxniej urzna. wybieraj

  • Gość - niezalogowany 2019-11-28 18:47:46

    Uczelnia, to nie świątynia. Niech każdy pomodli się po swojemu w domu.

  • gość 2019-11-28 18:50:44

    Żadnego feworowania religii..Nauka ....to zadanie uczelni...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-28 19:13:37

    Jak chcą czas na modlitwę to niech wypier....... do siebie i niech tam sobię ćwiczą alach agbar

  • Gość lol - niezalogowany 2019-11-28 20:57:15

    Jeżeli nie odpowiada komuś system edukacji w Polsce to niech studiuje w swoim kraju, jak dla mnie zadnych przywilejów.

  • Sara - niezalogowany 2019-11-28 21:59:34

    Czy jakiemukolwiek katolikowi studiującemu w kraju muzułmańskim przyszło by do głowy "poprosić" o przerwy w zajęciach na Anioł Pański!
    Pokora i poprawność polityczna zgubi Europę.
    Tak, to brzmi jak z Houellebecqa...!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-28 22:50:53

    Skoro "mniejszość" chce więcej czasu na modlitwy to czemu większość nie miała by mieć tego czasu również zagwarantowane, albo wszyscy albo nikt...

  • Gucio - niezalogowany 2019-11-29 00:50:36

    UMK to ŚWIECKA uczelnia! Niech się każdy modli we własnym zakresie, niezależnie od wyznania. Dostosowywanie planu zajęć do jakiejkolwiek religii to absurd! Kościoły, meczety itp. to miejsca do modlenia się, uczelnia, jak sama nazwa wskazuje, służy do czegoś innego.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-29 10:54:56

    Młodzież Wszechpolską popierdoliło już kompletnie

  • gość 2019-11-29 12:31:36

    do czego nas to doprowadzi kochajmy sie ale zyjemy w swoim kraju komu nie pasuje jest wybor MERKEL I MAKRON czekaja buznice wybuduja i spaluja

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 15:18:56

    Jakoś w klubach tacy bogobojni nie są.

  • Misha - niezalogowany 2019-12-01 07:16:31

    Prośba Młodzieży Wszechpolskiej to niesmaczny żart. Modlitwy z muzułmanizmie odbywają się o konkretnych porach, a przynajmniej jedna jest chyba sztywno określona - w południe. Katolicyzm nie ma wyznaczonych godzin modlitwy. Tak dla jasności, jestem ateistą.

  • Gość - niezalogowany 2019-12-01 09:42:25

    Ciekawe czy my też byśmy byli tak rozumiani jadąc do ich kraju prawda jest taka że oni zalewają cały świat i to już sie wymyka z pod kontroli

  • no gods no mast - niezalogowany 2019-12-02 12:15:45

    Hahhahahaha niezłe, wszystkie religie to zło-bagno. Służy do zniewolenia ludzi.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie