9°C słabe opady deszczu

Monika Gotlibowska: O Welconomy słów kilka [FELIETON]

Rozmowy, Monika Gotlibowska Welconomy słów kilka [FELIETON] - zdjęcie, fotografia

- Sytuacja gospodarcza Polski na tle Unii Europejskiej i Świata nie wygląda tak optymistycznie, jak wskazują na to „słupki”. Wielu ekspertów odnosiło się do faktu, że polskiej gospodarce brakuje rozwoju technologicznego, który byłby siłą napędową - pisze w swoim felietonie dla Oto Toruń toruńska społeczniczka Monika Gotlibowska.

W dniach 12 i 13 marca Toruń stał gospodarką i ekonomią. Po raz 25 odbyło się w naszym mieście Forum Gospodarcze Welconomy Forum in Toruń. To wydarzenie o zasięgu międzynarodowym zorganizowane w tym roku dla głoszenia i łączenia idei integracji i współpracy, gospodarki, nauki i innowacyjności skupiało wielu znawców tematu. Od wielu już lat Welconomy łączy środowiska polityków, przedsiębiorców i naukowców, aby móc rozmawiać o polskiej gospodarce.

W tym roku sesję inauguracyjną uświetniło wystąpienie profesora Jerzego Buzka, w którym powiedział: „Gospodarka może się rozwijać dzięki innowacjom. One są kluczowe, a bez nich jesteśmy bez szans wobec światowej konkurencji”, dalej dodając, że nie możemy opierać naszej gospodarki na niskich płacach, bo nie ma też na to zgody polskiego społeczeństwa. 

Sytuacja gospodarcza Polski na tle Unii Europejskiej i Świata nie wygląda już tak optymistycznie, jak wskazują na to „słupki”. Wielu ekspertów odnosiło się do faktu, że polskiej gospodarce brakuje rozwoju technologicznego, który byłby siłą napędową. Nasuwa mi się tu pytanie - czy to nie państwo powinno zainicjować badania nad postępem?

Mówiono również o kiepskiej współpracy środowiska naukowego i uczelni z biznesem, o barierach jakie stoją przed małymi i średnimi firmami w Polsce. Do tych najbardziej rzutujących na efektywność pracy przedsiębiorców należy zaliczyć wysoką niepewność legislacyjną, brak kadr i wysokie koszty surowców. Dla przykładu ustawa o podatku VAT tylko w ciągu roku została zmieniana trzy razy. 

Natomiast na problemy związane z brakiem rąk do pracy polski rząd znalazł rozwiązanie w postaci utrudnień proceduralnych związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Dlatego też instytucje finansowe oceniają teraz firmy nie pod kątem finansowym, ale pod kątem możliwości wykonania kontraktów pod względem zasobów ludzkich. Efekt jest taki, że po pięciu latach od powstania firm 40% z nich upada, daje się już zauważyć odwrócenie trendu i powstaje coraz mniej małych firm.

Trochę optymizmu wniosły kobiety na panelu - „Współczesna kobieta biznesu - Afrodyta  czy Atena?”, bowiem to co zaczyna się liczyć w biznesie to udział w nim kobiet. Kluczowe dla prowadzenia firm, czy sprawowania funkcji menadżerskich są predyspozycje kobiet. Wykorzystywanie ich empatii, zrozumienia, uczciwości w połączeniu z samodoskonaleniem, dążeniem do osiągania wyników daje dużo lepsze efekty finansowe. 

W mojej ocenie pamiętać jednak przy tym należy, że bez względu na wielkość przedsiębiorstwa konieczne jest tworzenie łańcucha „produkcyjnego” opartego na dobrej komunikacji i całej masie ludzi.

Martwi tylko fakt, że tak mało kobiet zostało zaproszonych do czynnego udziału w Forum w charakterze ekspertek. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie to wyglądało dużo lepiej. 

Welconomy 2018 przeszło do historii. Bardzo udane wydarzenie dzięki zaangażowaniu organizatorów i Pana Jacka Janiszewskiego zmienia perspektywę postrzegania Torunia. To dobrze, że dzieją się tu rzeczy, które mogą mieć wpływ na nasze miasto. Życzyłabym tylko sobie, aby wszystko to co usłyszeliśmy podczas debat miało też wpływ i przełożenie na rozwój gospodarczy naszego regionu.

Monika Gotlibowska

Monika Gotlibowska jest znaną toruńską społeczniczką. Ponadto jest współwłaścicielką restauracji Kuranty, Oberża i marki Gotujemy.pl. Jest również doradcą prezydenta Michała Zaleskiego - należy do rady społecznej ds. rozwoju społeczno-gospodarczego zespołu staromiejskiego oraz członkinią Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu.


Monika Gotlibowska: O Welconomy słów kilka [FELIETON] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się