8°C bezchmurnie

Młyn Wiedzy zbada przestrzeń kosmiczną. Każdy może wziąć udział w badaniu

Wydarzenie, Młyn Wiedzy zbada przestrzeń kosmiczną Każdy może wziąć udział badaniu - zdjęcie, fotografia

Młyn Wiedzy oraz Fundacja Copernicus przeprowadzą eksperyment w stratosferze.

Stratosfera to warstwa atmosfery ziemskiej, która zaczyna się około 10-12 km, a kończy ok. 50 km nad powierzchnią Ziemi. 22 września 2018 roku odbędzie się konferencja Near Space, w ramach której wystartują balony stratosferyczne. Wzniosą się one na wysokość kilkunastu kilometrów.

Na tej wysokości zostaną przeprowadzone eksperymenty naukowe. Swój pomysł na eksperyment może zgłosić niemal każdy. Projekt nosi nazwę “#miniSAT2018” i ma na celu zaangażowanie uczniów, studentów oraz mieszkańców Torunia (i nie tylko) w badanie przestrzeni kosmicznej.

 

Udział w projekcie jest bezpłatny. Konieczne jest jedynie odpowiednie zaangażowanie i zaplanowanie badania, które może zostać zrealizowane w przestrzeni kosmicznej. Każdy eksperyment musi mieścić się w kapsułce po jajku niespodziance. W kosmos nie można wysyłać oczywiście zwierząt ani insektów. Zabronione są również eksperymenty, w których dochodzi do spalania lub innych reakcji chemicznych.

Przykładowe tematy eksperymentów: czy rośliny wyhodowane z nasion wysłanych do stratosfery wyrosną tak samo jak pozostałe na Ziemi?  Czy bąbelki z foli bąbelkowej popękają po wysłaniu do stratosfery? Czy elektroniczny zegarek będzie wskazywał poprawnie godzinę po locie w stratosferę? Czy nośnik pamięci w postaci karty zachowa wszystkie zapisane na niej dane?

Copernicus Project musi otrzymać opis eksperymentu na 30 dni przed lotem.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


młyn wiedzy, copernicus project, minisat, kosmos - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się