12°C bezchmurnie

Mirosław Graczyk: Władza starosty zaczyna się za granicami Torunia

Powiat toruński, Mirosław Graczyk Władza starosty zaczyna granicami Torunia - zdjęcie, fotografia

Starostwo Powiatowe podejmuje sporo ważnych działań, które jednak nie zawsze są dostrzegane. Pracę urzędu przybliża nam starosta Mirosław Graczyk.

Starostwo zajmuje się m.in.: wsparciem lokalnych społeczności, zdrowiem i opieką społeczną, oświatą oraz infrastrukturą drogową. Jednak działania urzędu często pozostają w cieniu. — Wynika to z tego, że nasza siedziba znajduje się w Toruniu, gdzie dominujące role odgrywają prezydent i marszałek, a władza starosty zaczyna się poza Toruniem — mówi Mirosław Graczyk. — Taka lokalizacja jest jednak wygodna dla wszystkich mieszkańców powiatu.

Jednym z głównych zadań starostwa jest integracja i konsolidacja powiatu. — Od zawsze stawiamy na społeczności lokalne i budowanie obywatelskości — objaśnia starosta. — Stworzyliśmy szereg narzędzi, które pozwalają utrzymywać i rozwijać aktywność mieszkańców.

Powiat toruński jest jednym z nielicznych w Polsce, które wprowadziły własny budżet obywatelski. Funkcjonuje już od trzech lat i ma pomagać mieszkańcom w realizacji celów służących lokalnej społeczności. Rok temu na budżet obywatelski i inne inicjatywy społeczne przeznaczono ok. 700 tys. złotych, w tym roku ma to być ok. 800 tys.

Ponadto szukamy innych form, które spajają różne środowiska — dodaje Mirosław Graczyk. — W tym roku mamy już jedenasty Przegląd Twórczości Ludowej, na którym pojawiają się nie tylko kapele i chóry, ale też rzeźbiarze, malarze i poeci. Integrujemy także sołtysów i koła gospodyń wiejskich, od lat organizując dla nich powiatowy zjazd. To nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale także poszerzenia wiedzy w trakcie wykładów przygotowywanych specjalnie dla tej grupy odbiorców.

Inną, być może dla wielu ważniejszą funkcją starostwa, są zadania administracyjne. Urząd zajmuje się bowiem także procesami inwestycyjnymi, sprawami związanymi z geodezją i środowiskiem, wydaje pozwolenia na budowę, prawo jazdy czy dowody rejestracyjne.

Jest także obszar usług społecznych, czyli edukacja i służba zdrowia. Część mieszkańców uczy się w powiatowych szkołach i leczy w Powiatowym  Szpitalu w Chełmży — mówi starosta. — Podobnie jest z pomocą społeczną, prowadzimy 4 domy pomocy społecznej i 2 środowiskowe domy samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Bardzo ważnym obszarem naszej działalności jest także opieka nad rodzinami zastępczymi i wspieranie ich w niełatwej pracy.

Urząd stawia także na wysoki poziom obsługi klientów. W planach jest rozbudowa siedziby starostwa przy ulicy Towarowej oraz instalacja windy. — Chcemy także usprawnić działanie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz ściągnąć tutaj Powiatowy Zarząd Dróg — tłumaczy Mirosław Graczyk. — Prowadzimy także rozmowy z miastem na temat modernizacji drogi i dodatkowych miejsc parkingowych. Chcemy po prostu, żeby ludzie dobrze się tutaj czuli.

fot. Łukasz Piecyk

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Mirosław Graczyk: Władza starosty zaczyna się za granicami Torunia komentarze opinie

  • Goście - niezalogowany 2018-03-13 07:57:12

    Panie Graczyk a jak tam dawni przyjaciele z komitetu wojewódzkiego PZPR ? Mam cichą nadzieję że wybory samorządowe coś tam zmienią. Od 25 lat ci sami komuniści , tylko się stolkami zamieniają

Dodajesz jako: Zaloguj się