9°C słabe opady deszczu

Miodobranie z marszałkiem Całbeckim na dachu Urzędu Marszałkowskiego [FOTO]

Za nami kolejne miodobranie w pasiecie na dachu Urzędu Marszałkowskiego.

Gmach w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od 2016 roku. Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu - który zapewnia fachową opiekę nad pszczołami - promujemy ideę hodowli tych owadów w miastach.

- Pszczoła jest niezwykle pożytecznym zwierzęciem. Nie tylko dostarcza miód, ale pełni też bardzo ważne funkcje w ekosystemie. Cieszę się, że mamy w miastach coraz więcej hodowców pszczół, do których jako marszałek również się zaliczam. Nasz miód jest też fantastycznym prezentem, który wręczamy naszym gościom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego składa się z pięciu uli. Każdy zasiedlony jest przez około 40-50 tysięcy osobników. Pszczelarze zadbali o to, by był to łagodny gatunek owadów. Z każdego ula można pozyskać około 15-20 kilogramów czystego miodu.

Dziś (6 lipca) w pasiecie odbyło się miodobranie. Wspólnie z przedstawicielami regionalnych mediów uczestniczył w nim marszałek Piotr Całbecki.

- Pszczoły w mieście czują się lepiej niż na wsi. W zimie jest tu o wiele cieplej niż poza miastem, a w okresie wiosennym i letnim występuje o wiele więcej pożytków, które mogą konsumować pszczoły. Głównym produktem, który pozyskujemy z naszej pasieki jest oczywiście miód, ale zasadniczy cel naszej hodowli to uczestnictwo pszczół w biosystemie miasta, w którym są niezbędne do zapylania roślin - mówi Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, który opiekuje się pasieką.

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych,  i instytucjach publicznych - oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone. W Toruniu pasiekę posiadają już między innymi Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Miodobranie z marszałkiem Całbeckim na dachu Urzędu Marszałkowskiego [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się