Minister kultury podjął decyzję w sprawie wielkiej inwestycji ojca Rydzyka w Toruniu

Inwestycje, Minister kultury podjął decyzję sprawie wielkiej inwestycji Rydzyka Toruniu - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 22/06/2018 12:27

Wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński podjął decyzję w sprawie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Kilkanaście dni temu czasopismo "Nie" dotarło do dokumentu, w którym rząd zobowiązuje się wypłacić ojcowi Rydzykowi na jego nową inwestycję - Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. - aż 100 milionów złotych. Dziś tę informację częściowo potwierdza minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Piotr Gliński zdradza, że jego resort podpisał umowę z fundacją ojca Tadeusza Rydzyka. W dokumencie można wyczytać, że rząd zobowiązał się wypłacić redemptoryście przez trzy lata 70 milionów złotych, czyli 30 milionów mniej.

Placówka ma być hołdem dla św. Jana Pawła II. W środku odwiedzający będą mogli poznać historię Karola Wojtyły od jego duszpasterskich początków aż po kanonizację. W zaprojektowaniu toruńskiego muzeum pomogą twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej - twierdzi wicepremier Gliński.

Po informacjach o ogromnej dotacji dla ojca Tadeusza Rydzyka na resort Piotra Glińskiego spadła ogromna krytyka. Wielu mieszkańców Torunia i całej Polski nie rozumie, dlaczego rząd po raz kolejny postanowił wesprzeć fundację redemptorysty. Odpowiedzi postanowił udzielić sam minister Gliński, który wskazuje, że działalność Radia Maryja i ojca Rydzyka była swego czasu doceniana przez papieża Jana Pawła II.

- Chciałbym przypomnieć, że toruński ośrodek od lat zajmuje się bardzo cenną działalnością edukacyjną i kulturotwórczą  docenianą swego czasu m. in. przez Jana Pawła II, który w marcu 1994 r. podkreślał, że „cenny wkład Radia Maryja w dzieło Nowej Ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości” - stwierdził Gliński.

W tej kadencji Sejmu ojciec Rydzyk otrzymał od rządu także 46 milionów złotych na odwierty geotermalne, 20 milionów złotych na działalność Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej,  czy prawie 3 miliony złotych na szkolenia medialne prokuratorów i pracowników sądu w WSKSiM.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Minister kultury podjął decyzję w sprawie wielkiej inwestycji ojca Rydzyka w Toruniu komentarze opinie

 • gość 2018-06-22 15:57:51

  śmiech na sali - obłuda, obłuda obłuda.

 • Waldek.Kecki - niezalogowany 2018-06-22 18:43:02

  Jan Paweł II był zawsze kochany przez Polaków ale coraz mniej osób pamięta o tym człowieku, a za kilkanaście lat będzie jeszcze gorzej z tą pamięcią, a za kilkadziesiąt to już chyba w ogóle i właśnie po to są potrzebne takie placówki by tą pamięć podtrzymywać.

 • MarianK - niezalogowany 2018-06-22 19:43:28

  to muzeum Rydzyk wybuduje dla nas nie dla siebie

 • gość 2018-06-22 21:22:37

  Kochani Waldku i Marianie, tu nie chodzi o muzeum, tu nie chodzi o papieża - tu idzie o państwową kasę, którą bez umiaru pompuje się we wszelkie projekty rydzyka. Nie bądźcie naiwni, partia obecnie rządząca spłaca mu dług wdzięczności i robi to waszymi (na co wnoszę, że się godzicie) i moimi (na co kategorycznie się nie godzę) pieniędzmi. Z pieniędzy, które wpłyną na jego konto, nikt go nie rozliczy, ślad po nich zaginie.

 • Magda - niezalogowany 2018-06-22 21:40:26

  Dzisiaj jakaś akcja specjalna na o Rydzyka jest ? Dajcie ludzie spokój, nie macie nic lepszego do roboty ?

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-06-23 00:37:12

  Czy Polacy czasem coś umieją docenić ? Kupiono za ułamek wartości najwspanialsze artefakty z dawnych czasów m.in. obraz Dama z Gronostajem - krzyk. Teraz budowa muzeum jednego z najważniejszych Polaków w historii - krzyk. Po katastrofie smoleńskiej, że samoloty rządowe przestarzałe - krzyk, jak rząd kupił nowe samoloty - krzyk. Zawsze tylko krzyk, a czy czasem nie może być brawo ? Czy my Polacy musimy być tylko pesymistycznym Narodem i cały czas musimy krytykować ? Nie możemy być czasem optymistami i czasem coś pochwalić ?

 • Realista - niezalogowany 2018-06-23 20:25:57

  Muzeum to fantastyczny pomysł! I jak porównać z innymi muzeami to państwo nie dało tak dużo! NAjlepszym przykłądem jest muzeum Polin, które przez państwo za rządów Platformy dostało od pańśtwa aż 300 mln złotych. Złośliwi mogą mówić, że rząd spałaca dług. Szczerze wątpię w to, ponieważ o. Tadeusz Rydzyk potrafi stworzyć wspaniałe dzieła jak choćby Sanktuarium NMP i św. JAna Pawłą II czy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej

 • mgość - niezalogowany 2018-06-24 09:58:51

  Oj się zdziwią pisiory po wyborach!!!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama