17°C bezchmurnie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2018 wylatuje w kosmos!

Wydarzenie, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest wylatuje kosmos! - zdjęcie, fotografia

To właśnie „kosmos” będzie tematem przewodnim tegorocznej, 16. edycji wydarzenia, które odbędzie się w Toruniu, w dniach 20-28 października. Na dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowane zostały nazwiska laureatów festiwalowych statuetek: Flisaka, Złotego Anioła Za Niepokorność Twórczą, a także za Całokształt Twórczości. Tą ostatnią nagrodzona zostanie... Maja Komorowska!

Filmowe emocje towarzyszyć będą mieszkańcom Torunia przez cały tydzień. Z pewnością nie zabraknie ich także pierwszego dnia festiwalu. - Tofifest od lat pragnie wyróżnić i docenić twórców za ich niepokorną twórczość i wkład w rozwój kina – mówi Kafka Jaworska, dyrektor festiwalu. – W tym roku nagroda Złotego Anioła za tą niepokorność, trafi do Mariana Dziędziela, Arkadiusza Jakubika i irańskiego reżysera Jafara Panahi. Statuetkę za artystę odbierze jego córka Solmaz Panahi.

Tofifest nagradza również twórców z regionu. W tym roku statuetka Flisaka trafi do osób wywodzących się z Torunia – Grażyny Szapołowskiej oraz producenta filmowego Dawida Janickiego. Złoty Anioł za całokształt twórczości wręczony zostanie zaś Mai Komorowskiej.

Poza nagrodzonymi do grodu Kopernika przyjadą m.in. Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Zanussi, Wojtek Smarzowski, Katarzyna Figura, Filip Bajon, Jan Jakub Kolski, Agnieszka Podsiadlik, Jacek Braciak, Łukasz Grzegorzek, Eliza Rycembel, Urszula Grabowska czy Anna Radwan, którzy spotkają się z festiwalową publicznością na spotkaniach autorskich.

W sobotę 20 października podczas Gali Otwarcia na scenie zaprezentuje się Steve Nash i jego Film Orchestra. Niezwykły koncert muzyki filmowej połączy świat muzyki elektronicznej z rockiem i światem białego śpiewu. Wśród gości wydarzenia znajdą się: Wojciech Waglewski, Ania Rusowicz oraz zespół Tulia.

Bilety na koncert inauguracyjny dostępne są w cenach 60 zł (I pula) oraz 70 zł (II pula).

Tematem Gali Zamknięcia będzie zaś „Energia Polskiej Muzyki Filmowej”. W sobotę 27 października o godz. 19.00 na scenie CKK Jodrdanki wybrzmią utwory m.in. z filmów Andrzeja Wajdy, Marii Sadowskiej czy kina lat 30-tych i 40-tych.

Nie zabraknie interpretacji zaskakujących i przełamujących popularne utwory. W nowej aranżacji posłuchać będzie można także Republiki, wybitnego zespołu pochodzącego z Torunia, którego muzyka niejednokrotnie ilustrowała polskie filmy. Bilety dostępne są w cenie 40 zł.

Pełna i bieżąca informacja o MFF Tofifest 2018 znajduje się na stronie internetowej tofifest.pl oraz na festiwalowym Facebooku.

(Redakcja)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2018 wylatuje w kosmos! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się