19°C bezchmurnie

Michał Zaleski spotkał się z ambasadorem Indii. Jest szansa na duże inwestycje? [FOTO]

Wczoraj (6 sierpnia) prezydent Torunia gościł Tsewanga Namgyala, ambasadora Indii w Polsce.

Tsewang Namgyala objął funkcję ambasadora w styczniu tego roku. Wczoraj po raz pierwszy odwiedził toruński magistrat. Stało się za sprawą zaproszenia wystosowanego przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, które niedawno otworzyły w Bangalore w Indiach nową siedzibę swojej spółki Bella India Healthcare Pvt. Ltd.

W czasie rozmowy Michała Zaleskiego z ambasadorem poruszono między innymi kwestię możliwości współpracy gospodarczej, kulturalnej i edukacyjnej między Indiami a Toruniem. Zwrócono także uwagę na walory Torunia i dotychczasową współpracę z Indiami, m.in. odbywające się w naszym mieście wystawy i przeglądy kina indyjskiego.

Sporo czasu poświęcono także tematom związanym z edukacją i możliwościami rozwinięcia współpracy toruńsko-indyjskiej w branży IT. Tsewang Namgyala zaznaczył, że Indie chętnie zainwestują w tę branżę w Polsce, lokując swoje firmy właśnie w naszym kraju. Dodał także, że Toruń jest pod tym względem atrakcyjnym miastem. Na przeszkodzie mogą jednak stanąć problemy wizowe.

Z kolei prezydent Torunia odpowiadając na chęć wysyłania do Polski większej liczby indyjskich studentów, poinformował ambasadora o specjalnym programie wsparcia studentów zagranicznych, zainicjowanym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i wspieranym przez miasto oraz o trwających rozmowach na szczeblu rządowym na temat uproszczenia procedury wizowej dla studentów.

Jeśli pan ambasador zbierze grupę dziennikarzy i osób zainteresowanych współpracą z toruńskimi firmami czy zainwestowaniem w Toruniu, zorganizujemy dla Państwa misję gospodarczą – dodał Michał Zaleski.

Ostatnie lata to wzrost liczby indyjskich inwestycji w naszym kraju, szczególnie na rynku usług. Firmy z tego kraju inwestują w centra usług dla biznesu, obsługujące rynki Europy Zachodniej. Z kolei Indie są drugim, po Singapurze, a przed Chinami, miejscem lokalizacji polskich inwestycji bezpośrednich w Azji.

(PC)

fot. Małgorzata Litwin/UMT

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


michał zaleski, toruń, indie, ambasador indii - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się