Biznes, Michał Zaleski spotkał znanym noblistą rozmawiali [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 18/06/2018 11:00

W Toruniu zjawił się laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Robert Franklin Engle III przyjechał do naszego miasta z okazji obchodów pięćdziesięciolecia Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W sobotę naukowiec spotkał się z Michałem Zaleskim oraz przedstawicielami lokalnego środowiska biznesu. – Ufam, że nasze miasto wzbudzi w panu, panie profesorze, i w pana małżonce sympatię. Jestem przekonany, że ranga i znaczenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, po tym, jak za dwa dni przyjmie pan tytuł doktora honorowego uniwersytetu, będą jeszcze wyższe. Liczę także na to, że usłyszymy dzisiaj od pana profesora parę wskazówek, jak we współczesnym świecie powinni postępować przedsiębiorcy i finansiści, z nadzieją, że to postępowanie będzie społecznie akceptowalne przez nas mieszkańców Torunia i tej pięknej planety Ziemia – powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Następnie o potencjale gospodarczym miasta opowiadał dyrektor toruńskiego Centrum Wsparcia Biznesu, Łukasz Szarszewski. Później głos zabrał profesor Engle III. Po jego wystąpieniu udano się na zwiedzanie miasta.

Z kolei dziś w Auli UMK odbyła się uroczystość związana z pięćdziesięcioleciem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, na której Robert Franklin Engle III otrzymał tytuł doktora honoris causa.

Robert F. Engle III urodził się 10 listopada 1942 roku w Syracuse w stanie Nowy Jork. Jest profesorem Stern School of Business Uniwersytetu Nowojorskiego – ekonomista i ekonometryk. To laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2003 roku (wraz z Brytyjczykiem sir C. W. J. Grangerem), za „metody analizowania ekonomicznych szeregów czasowych ze zmiennymi w czasie wahaniami (ARCH)”. R.F. Engle III w swojej działalności naukowej zajmuje się tworzeniem modeli ekonometrycznych, umożliwiających prognozowanie stóp procentowych, kursów walut oraz badanie płynności rynków finansowych, zastanawiając się nad przyczynami krachów giełdowych oraz niespodziewanych zwyżek. Modele tworzone przez Engle’a są niezbędnym narzędziem nie tylko dla badaczy, lecz także analityków finansowych, którzy stosują je przy wycenie aktywów oraz przy szacunkach ryzyka, jakim są obciążone papiery wartościowe.

(fot. Adam Zakrzewski/UMT)

Michał Zaleski spotkał się ze znanym noblistą. O czym rozmawiali? [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama