Michał Jakubaszek: Wolność słowa na UMK coraz częściej jest sloganem

Uczelnie wyższe, Michał Jakubaszek Wolność słowa coraz częściej sloganem - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 23/09/2019 15:41

– Niestety wolność słowa na UMK, mojej Alma Mater, coraz częściej jest sloganem. Wolność słowa kończy się tam, gdzie wolne słowo jest niewygodne… dla władz, które mają inne poglądy – pisze w felietonie dla "Oto Toruń" Michał Jakubaszek, adwokat i radny miejski.

Skandal związany z zawieszeniem prof. Aleksandra Nalaskowskiego obiegł wzdłuż i w szerz całą Polskę. Wszystko za sprawą nieprzemyślanej i emocjonalnej decyzji rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna. Choć pewnie niewiele osób zapamięta nazwisko rektora, to z pewnością niestety w złym kontekście będą one kojarzyć tę sprawę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Powodem, dla którego rektor odsunął wybitnego pedagoga od pracy na uczelni był felieton, w którym profesor wyraził krytyczną opinię o środowisku propagującym ideologię LGBT. Kuriozum całej sprawy polega na tym, że profesora odsunięto od pracy za rzekome „kwestionowanie praw człowieka” naruszając właśnie podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do wolności słowa i wyrażania opinii zagwarantowane m.in. w Konwencji Praw Człowieka i Konstytucji RP. Wolność słowa polega również na prawie do pisania krytycznych felietonów, co dla niektórych było nie do przyjęcia.

Sytuacja, do której doprowadził rektor UMK przy cichym wsparciu wąskiego środowiska, którym się otacza, nigdy wcześniej nie wydarzyła się na żadnej innej uczelni w Polsce. Wyłącznie jeden sposób widzenia świata, jedna doktryna i opresje stosowane wobec tych, którzy mają odwagę myśleć inaczej niż władza charakteryzowały systemy, które z demokracją nie mają nic wspólnego. A przecież to właśnie na uniwersytetach powinno toczyć się dyskusje i debaty akademickie, gdzie ścierają się różne myśli i poglądy. Takich niechlubnych przykładów na UMK jest niestety więcej.

Przypomnieć można m.in. wykład prawniczki Rebecci Kiessling „O prawie do urodzenia się z perspektywy USA”, który został odwołany przez UMK rzekomo z powodu „zagrożenia porządku”. Porządek zdaniem władz był zagrożony, ponieważ prawniczka prezentowała poglądy „pro life”, czyli służące obronie życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Przypomnieć trzeba nagonkę na śp. prof. Lecha Morawskiego i szykany wobec jego doktoranta, po tym jak profesor na wykładzie w Oxfordzie wspomniał o korupcji w polskim sądownictwie. Za te słowa doktorantowi robiono problemy z obroną pracy doktorskiej, a po niemal 50 latach nauki i pracy profesora na rzecz UMK nikt z władz uczelni nie raczył nawet złożyć znicza w dniu jego pogrzebu.

Wolność słowa i ekspresji artystycznej w ocenie władz UMK nie doznawała za to uszczerbku, kiedy w studenckim Klubie „Od Nowa” organizowano satanistyczne i antychrześcijańskie koncerty.

Niestety wolność słowa na UMK, mojej Alma Mater, coraz częściej jest sloganem. Wolność słowa kończy się tam, gdzie wolne słowo jest niewygodne… dla władz, które mają inne poglądy.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Michał Jakubaszek: Wolność słowa na UMK coraz częściej jest sloganem komentarze opinie

 • gość 2019-09-23 19:24:47

  moze p. Jakubaszek opowie o wolnosci slowa w swojej parti????

 • Prawda w oczy kole - niezalogowany 2019-09-24 00:52:31

  Profesor Nalaskowski napisał to co myśli większość i to kole w oczy. A Tretyn tylko się kompromituje.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-24 01:05:20

  Moment moment, a kto za tą akcje może zawiesić rektora Tretyna?

 • Gość - niezalogowany 2019-09-24 07:49:56

  Adwokat? :))))

 • gość 2019-09-24 09:33:48

  Zawsze wydawało mi się, że krytyczną opinię można wygłosić bez używania epitetów, obrażających adwersarza. A już na pewno nie przystoi to profesorowi, wykładowcy akademickiemu i osobie wierzącej, za jaką uważa się prof. Nalaskowski

 • Gość - niezalogowany 2019-09-24 09:52:48

  Cenzura i poprawność polityczna na UMK postępują...

 • Olek - niezalogowany 2019-09-24 18:41:12

  Styl felietonu może się podobać lub nie, ale zawieszanie w pracy za publikowanie prywatnej opinii, to jak obcinanie ręki za dotknięcie sklepowej witryny.

 • Grzegorz - niezalogowany 2019-09-24 22:49:50

  Nic dodadac nic ująć pierdolenie bez sensu... Alma mater itd... Ktoś zapomina że mamy 21 wiek.. Niestety... Poziom świadomości jest dalej na takim samym poziomie.. Jak w 19 wieku... Po to są uczelnie żeby się rozwijać... I się uczyć... Niesty większość ludzi pozostaje na tak niskim pułapie jak sto lat temu jak nalaskowski i jego klakierzy... Niestety polska się cofa ma więcej religli niż fizyki i chemia... Masakra co wyrośnie z takich indoktrynowanych ludzi będą pierdolic... Jak nalaskowski i inni bzdury same... .. Mamy 21 wiek wiemy jak powstała ziemia itd.... Ale po co się uczyć lepiej pierdolic zdrowaski... I klekakc przed klerem... Te wszystkie prawdy itd to bzdyry same i tyle odkrycia najnowsze fizyki kwantowej pokazują prawdziwy obraz wszechświata i życia... Ale nie wiele jest ludzi którzy to rozumieją...

 • Maciej - niezalogowany 2019-09-25 07:28:23

  Niestety wolnosc słowa jest slogan głównie moim zdaniem z powodu działań partii rządzącej.Place abonament RTV,a nie oglądam tv publicznej, bo tam wolności słowa się nie przestrzega i to jest fakt.

 • gość 2019-09-25 08:21:19

  Ciekawe, co pan mecenas napisałby, gdyby Nalaskowski określił jakiegoś biskupa per "pedofil i zbok"? Też broniłby wolności wypowiedzi? Przecież wiadomo, że trzymacie wszyscy palec w d... prezesowi, który chlapnął, że Nalaskowski jest OK i .... poszło.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-25 10:27:02

  Brawo dla rektora

 • gość 2019-09-30 09:50:44

  Ktoś kto posiada tytuł naukowy nie powinien zniżać się do tak niskiego poziomu i używać takiego języka. Bardzo zła decyzja Rektora :(

 • Gość - niezalogowany 2019-10-02 08:42:07

  U nas na UMK nie ma czegoś takiego jak cezura i wolność słowa... ;)

 • gość 2019-10-03 21:09:17

  Popieram komentarz , że osoba posiadająca tytuł naukowy nie powinna zniżać się do niskiego poziomu. pan Nalaskowski to to profesor , osoba znana. Zgadzam się , że takie wyrażanie opinii na forum publicznym nie przystoi. A P.Jakubaszek... szkoda,że w ogóle się wypowiedział, skoro mamy takich adwokatów...

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama