Metamorfoza w centrum miasta. To miejsce ma tętnić życiem! [FOTO]

Inwestycje, Metamorfoza centrum miasta miejsce tętnić życiem! [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 02/07/2018 17:27

Zakończyły się prace związane z rewitalizacją pl. Podominikańskiego w Toruniu.

Z jednej strony atrakcja dla turystów, z drugiej nowe miejsce wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Torunia. Prace związane z rewitalizacją placu Podominikańskiego w Toruniu pochłonęły ponad 1,5 mln zł, z czego ponad 1,2 mln to unijne dofinansowanie.

- Plac Podominikański to szczególne miejsce w naszym mieście - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Kiedyś istniał tu jeden ze średniowiecznych kościołów, po którym pozostały ślady w postaci fundamentów. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o takie miejsca, aby były właściwie wyeksponowane i udostępnione dla turystów.

Prace rewitalizacyjne przeprowadziła firma Inse-Tox. - Realizacja była ciekawa, zdarzały się niespodzianki, jak odkrycie kilku krypt, które trzeba było odpowiednio zabezpieczyć - wspomina Jan Stromidło, generalny wykonawca prac.

Dotychczas zarośnięte i zakopane fragmenty murów po XIV-wiecznym kościele dominikanów zostały wyeksponowane i zagospodarowane.

- Kilka lub kilkanaście warstw cegieł nad fundamentem pokazuje czytelny narys kościoła, co oznacza łatwe wyobrażenie sobie jego wielkości i monumentalnej bryły - wyjaśnia Mirosława Romaniszyn z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. - Oprócz tego zachowała się pozostałość po zachodniej ścianie kaplicy św. Katarzyny z trzema oryginalnymi gotyckimi oknami.

W południowej części placu ustawiono dotykową makietę Zespołu Staromiejskiego wykonaną z brązu (fot. Wojtek Szabelski)

Plac zyskał także nową zieleń, dodatkowo wyposażoną w system zraszania, a także ławki i oświetlenie. Takie zagospodarowanie terenu umożliwia organizowanie różnych spektakli, przedstawień, spotkań o artystycznym charakterze. 

- Można tu urządzić wydarzenie muzyczne, teatralne czy kino letnie. Jest to szczególnie dobre miejsce do zorganizowania imprez dla dzieci, takich jak cosobotni cykl animacji wakacyjnych, na które zapraszamy - zachęca Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.  

Animacje będą prowadzone przez osiem wakacyjnych sobót - do 18 sierpnia w godz. od 11.00 do 14.00. Wstęp wolny. Dla dzieci zostały przygotowane: gry i zabawy (edukacyjne, sportowe, muzyczne, plastyczne, taneczne), konkursy, nagrody i inne niespodzianki. 

fot. Wojtek Szabelski/torun.pl

plac podominikański, toruń, rewitalizacja - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama