Biznes, Marta Milde Otwieramy wszystkich - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 27/02/2019 09:45

- Osoby, które dopiero myślą o tym, by założyć organizację, a nie mają miejsca, by ją zarejestrować, mogą przyjść do nas i wówczas otrzymują nasz adres - mówi Marta Milde z Toruńskiego Centrum Aktywności Lokalnej, Drugie Piętro.

Oto Toruń: Jaką funkcję pełni Pani w tym projekcie? 

Marta Milde: Jestem pracownikiem Centrum Wsparcia Biznesu w zespole rozwoju przedsiębiorców i zostałam oddelegowana do tego, by zajmować się aktywnością naszego centrum. 

Wiadomo już, że to jest inicjatywa, która spotkała się z pozytywnym odzewem. Są już organizacje, które korzystają z gościnności Centrum Wsparcia Biznesu i 2. piętra. Ile jest takich organizacji? 

Na tę chwilę mamy 17 zawartych porozumień, cały czas napływają kolejne zgłoszenia. Od 13 listopada 2018 roku odwiedziło nas już ponad 300 gości.

Pomieszczenia są bardzo ładne i funkcjonalne. Brakuje jednak miejsc parkingowych. Czy to nie jest problem?

Miejsca parkingowe znajdują się nie tylko przed budynkiem, lecz także w jego obrębie - od strony ul. Bydgoskiej czy od ul. Rybaki. Nie stanowi to problemu dla gości, nie mieliśmy żadnych zgłoszeń w tej sprawie. 

Co jest najbardziej istotne w tym projekcie? 

Najbardziej istotny jest fakt, że jesteśmy dostosowani do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdyż większość fundacji i stowarzyszeń zgłasza takie wymagania. Współpracują one z ludźmi starszymi, niepełnosprawnymi lub grupami niszowymi. Skupiliśmy się więc na tym, by miejsce było dostosowane do potrzeb takich osób, to jest dla nas najważniejsze.

Czy od czasu otwarcia 2. piętra osoby, które z niego korzystają lub korzystały, w jakiś sposób usprawniły funkcjonowanie tej placówki?

Tak, z racji wpływających uwag pracujemy nad nowym regulaminem funkcjonowania placówki. Poszerzymy swoją działalność na kolejne trzy soboty w miesiącu. Do tej pory byliśmy otwarci tylko w jedną sobotę w miesiącu, od godz. 9:00 do godz. 15:00.  Teraz będziemy działać w każdą sobotę, od godz. 9:00 do godz. 17:00. Fakt ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych stowarzyszeń i fundacji, bo są w nich osoby, które, oprócz działania w organizacjach, pracują etatowo.

W jakim kierunku będzie rozwijał się ten projekt, jakie są perspektywy jego rozwoju? Kolejne piętro, kolejne pomieszczenia? 

Jest pomysł, aby poszerzyć taką inicjatywę na pozostałe części Torunia, więc być może pojawią się kolejne jednostki toruńskiego Centrum Aktywności Lokalnej. Na chwilę obecną chcemy poszerzyć działalność, która prowadzona jest tutaj, przy ul. Marii Konopnickiej. Mamy w planach nie tylko warsztaty, lecz także doradztwo prawne i księgowe, wszystko, co pomoże inkubować organizacje pozarządowe. 

Centrum Aktywności Lokalnej 2. piętro jest takim inkubatorem fundacji pozarządowych. Pomagacie im, wspieracie je. Plan się powiódł.

Zdecydowanie plan się powiódł. Kolejna zmiana w regulaminie dotyczy tego, że chcemy jak najbardziej dostosować się do potrzeb fundacji. Zasoby, które się tutaj znajdują, są udostępniane za symboliczną kwotę. Dla pierwszej grupy organizacji, działających od maksymalnie dwóch lat, jest to 5 zł brutto za godzinę wynajmu. Natomiast dla drugiej grupy organizacji, których działalność przekracza dwa lata, cena wynosi 15 zł brutto za godzinę. Każda organizacja, która potrzebuje swojego miejsca, może u nas przeprowadzać warsztaty, konsultacje czy spotkania. Dodatkowo udostępniamy nasz adres na cele rejestracyjne. Zatem osoby, które dopiero myślą o tym, by założyć organizację, a nie mają miejsca, by ją zarejestrować, mogą przyjść do nas i wówczas otrzymują nasz adres.

Czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki? 

Jeśli chodzi o grupy inicjatywne, to jest kwestia zawarcia porozumienia. Jeżeli mowa o udostępnianiu pomieszczeń, może je wynająć zrzeszona organizacja pozarządowa. Nieważne, czy jest to stowarzyszenie zwykłe, czy stowarzyszenie rejestrowane, czy fundacja, czy nawet spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działająca non-profit. Otwieramy się na wszystkich, nie ma jakichś obostrzeń. Oczywiście działamy z organizacjami, które nie szerzą nienawiści i nietolerancji, lecz wspierają i krzewią kulturę. 

Rozmawiał Tomasz Kaczyński.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Marta Milde: Otwieramy się na wszystkich komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama