15°C bezchmurnie

Marszałek otwiera się na osoby starsze. Sprawdzony pomysł z zachodu także u nas [FOTO]

Teleopieka domowa, bo tak nazywa się ten sprawdzony pomysł, to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych, będąca częścią marszałkowskiego programu dedykowanego seniorom.

W styczniu bransoletki życia – urządzenia mobilne, na których oparty jest system przywoływania pomocy – otrzyma kolejnych 150 osób (nabór właśnie się rozpoczyna), a wiosną co najmniej 3000 potrzebujących. 

- Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Teleopieka oznacza dla nich bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie niezależności, na której, wiemy to z przeprowadzonych badań, większości seniorów zależy. Rozbudowa systemu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne – mówił dziś (9 października) podczas spotkania z dziennikarzami regionalnych mediów marszałek Piotr Całbecki.

Marszałkowski system opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Gromadzone przez system dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach - mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym im pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Pierwszym, pilotażowym etapem programu zostało objętych 55 starszych osób w całym regionie.

W styczniu grupa ta powiększy się o kolejnych 150 osób, wyłonionych w wyniku rozpoczynającego się właśnie naboru, prowadzonego przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Otrzymają oni nowszy model bransoletek, który umożliwia też kontakt głosowy ze wskazaną osobą, np. członkiem rodziny, za pomocą jednego przycisku.

- Duży program teleopiekuńczy uruchomimy wiosną. Zakładamy, że obejmiemy nim praktycznie wszystkich potrzebujących. W partnerstwie z gminami, kierując się kluczem proporcjonalności, w odniesieniu do liczby mieszkańców, rozdysponujemy 3000 bransoletek - tłumaczy rzecznik marszałka Beata Krzemińska.

To gminy będą odpowiadać za rekrutację, będą też ponosić część kosztów (15 złotych miesięcznie za jednego uczestnika). Jeśli któraś z nich uzna, że potrzeba jej więcej opasek, będzie mogła dokupić kolejne i podłączyć je do systemu. System ten będzie działał w oparciu o regionalne centrum operacyjne, utworzone przez Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Marszałek otwiera się na osoby starsze. Sprawdzony pomysł z zachodu także u nas [FOTO] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-10-10 18:01:49

    Super pomysł !!!

Dodajesz jako: Zaloguj się