Uczelnie wyższe, Marszałek rektor wspomogą „Laboratorium Pawła II” - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 5
 • Fotka nr 1 z 5
 • Fotka nr 2 z 5
 • Fotka nr 3 z 5
 • Fotka nr 4 z 5
Portal ototorun.pl 29/10/2019 08:00

Marszałek Piotr Całbecki i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Andrzej Tretyn podpisali dziś (29 października) list intencyjny w sprawie współpracy przy działalności pracowni „Laboratorium św. Jana Pawła II” na Wydziale Teologicznym UMK.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. "Patronat ten to przede wszystkim wyrażenie woli, by budować relacje między ludźmi i umacniać naszą regionalną tożsamość w oparciu o trwałe, sprawdzone oraz szanowane przez wszystkich wzorce" czytamy w treści listu.

Z tego powodu samorząd województwa wraz z uniwersytetem będzie pracować na rzecz badań nad spuścizną duchową i intelektualną Jana Pawła II oraz prowadzeniem działalności edukacyjno-kulturalnej skierowanej do najmłodszego pokolenia. Efektem tych działań będą warsztaty i lekcje dla młodzieży, wydawnictwa, gry terenowe, konferencje, seminaria, tworzenie materiałów dydaktycznych.

– Tratujemy patronat Jana Pawła II nad województwem, jako zobowiązanie, aby zgłębić nauczanie papieża dialogu. Powstanie na UMK Laboratorium Jana Pawła II jest odpowiedzią na nasze potrzeby w tym zakresie – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem naszego regionu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

W 2004 roku Jan Paweł II zgodził się przyjąć ofiarowany mu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika doktorat honoris causa. Ceremonia miała miejsce w listopadzie 2004, podczas specjalnej audiencji w oficjalnej rezydencji papieży w Watykanie. Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice, place, parki i skwery, a także osiedla mieszkaniowe w Chełmnie, Chełmży i Sępólnie Krajeńskim.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Marszałek i rektor UMK wspomogą „Laboratorium Jana Pawła II” komentarze opinie

 • gość 2019-10-30 10:03:57

  Nie wierzę.... nie wierzę, że to się dzieje naprawdę. Upadek UMK staje się faktem. Nie ma pieniędzy np. na wycieczki terenowe dla studentów, ale na takie pseudo-naukowe ciepłe posadki dla kościelnych urzędników na etacie UMk - oczywiście, że są.

 • gość 2019-10-30 10:45:06

  Papież który nic nie zrobił, żeby powstrzymać pedofilie w polskim kościele nie powinien być patronem bo przynosi wstyd UMK.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama