9°C pochmurno z przejaśnieniami

Marek Olszewski z ostatnim w tej kadencji absolutorium

Komunikaty, Marek Olszewski ostatnim kadencji absolutorium - zdjęcie, fotografia

Regionalna Izba Obrachunkowa wykonanie ubiegłorocznego budżetu zaopiniowała pozytywnie i dzięki temu absolutorium przyznane zostało wójtowi jednogłośnie.

Wydatki gminy Lubicz wyniosły w ubiegłym roku niemal 84 mln złotych. – Najwięcej kosztowała nas edukacja, bo prawie 32 procent ogółu wydatków, zaraz potem pomoc społeczna, czyli niemal 30 procent, transport i drogi to 15 procent – mówił wójt Marek Olszewski, przedstawiając sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. – Ta ostatnia pozycja to nie tylko koszty remontów i budowy dróg, ale także komunikacja publiczna, którą od lat organizujemy dla naszych mieszkańców.

Kolejnych 11 procent przeznaczono na inwestycje. Z kolei w tym roku na ten cel przeznaczonych ma zostać aż 24 procent ogółu wydatków. 6,5 mln pochłonęła budowa dróg gminnych. – Policzyłem, że powstało aż 20 ulic z nowymi nawierzchniami – mówił wójt. – Szczególnie widać to w Lubiczu Dolnym. Kilka wyasfaltowanych ulic powstało w Złotorii, dwie w Krobi, w Grębocinie, pojedyncze w innych miejscowościach, sfinansowaliśmy także projekty budowy kolejnych dróg, które czekają w kolejce na realizację.

Za 351 tys. powstały nowe oświetlenia dróg. – Zrobiliśmy też dokumentację cmentarza w Lubiczu Dolnym i świetlicy w Młyńcu Drugim, wsparliśmy powiat w budowie chodnika w Mierzynku, strażaków, dotowaliśmy oczyszczalnie przyzagrodowe, solary, pompy ciepła, organizacje, kluby sportowe – wymieniał wójt. Podziękował też przewodniczącej i radzie za zrozumienie i dobry klimat przy realizacji budżetu.

Przewodnicząca rady Hanna Anzel podkreśliła, że jest zadowolona z wykonania ubiegłorocznego budżetu, jednak zwróciła uwagę na zaległości podatkowe. – Trzeba powiedzieć o tym głośno: część osób w ogóle nie płaci podatków, jednocześnie domagając się zaspokajania swoich potrzeb od gminy, a budżet gminy składa się także z podatków. Urząd stara się ściągać podatki, łącznie z odpowiednimi adnotacjami w księgach wieczystych, co oczywiście też powoduje niezadowolenie. Obniżyliśmy podatki, zabezpieczamy potrzeby socjalne, dotujemy przedszkola, dokładamy do oświaty, wykonujemy inwestycje. Ale mieszkańcy mają nie tylko prawa, lecz też obowiązki. Natomiast niewywiązywanie się z nich jest niesprawiedliwe wobec tych, którzy pamiętają o tych obowiązkach.

Wykonanie budżetu gminy Lubicz skontrolowała i pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa, a także wszystkie komisje, łącznie z rewizyjną, która zawnioskowała o udzielenie wójtowi absolutorium.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Marek Olszewski z ostatnim w tej kadencji absolutorium komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się