6°C bezchmurnie

Marek Olszewski w rocznicę wybuchu II wojny światowej: Pamięć ma charakter pokoleniowy

W rocznicę wybuchu II wojny światowej władze gminy Lubicz tradycyjnie już uczciły pamięć ofiar, składając kwiaty pod obeliskami w Mierzynku i Złotorii.

Co roku przedstawiciele gminy razem z mieszkańcami spotykają się w obu tych miejscowościach, by pamięć o tragicznej przeszłości pozostawała żywa. Uroczystość w Mierzynku przygotowali strażacy, Koło Gospodyń Wiejskich oraz władze gminy. Wartę w trakcie uroczystości pełniły harcerki, a oprawę artystyczną zapewnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym. Tamtejszy obelisk upamiętnia pomordowane Żydówki.

- Pamięć ma charakter pokoleniowy, jeśli nie będziemy młodym pokoleniom przekazywać informacji o tamtych wydarzeniach, to pamięć o nich się zatrze. A pamięć jest gwarancją tego, aby takie czasy nigdy się nie powtórzyły - przekonywał w Mierzynku wójt Marek Olszewski.

Z kolei w niedzielę 2 września podobną uroczystość w Złotorii zorganizowała tamtejsza OSP. - We wrześniu 1939 r. nasz naród stanął do nierównej, heroicznej walki z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą - mówiła Maria Blaszczyk, prezes miejscowej OSP. - Spotykamy się dziś w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicę odsłonięcia obelisku, który został wzniesiony, by uczcić pamięć pomordowanych mieszkańców naszych wiosek.

W obu uroczystościach udział wzięli również m.in. przewodnicząca Hanna Anzel, prezes gminnego zarządu OSP Ryszard Korpalski, poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, a także goście z komendy miejskiej PSP. Kwiaty pod obeliskiem złożył również Hubert Jakubowski - przedstawiciel ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

(PC)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


gmina lubicz, marek olszewski, hanna anzel, rocznica wojny, obelisk - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się