Maciej Karczewski: Mostowy zawrót głowy [FELIETON]

Inwestycje, Maciej Karczewski Mostowy zawrót głowy [FELIETON] - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 28/05/2018 14:22

- Nie od dziś wiadomo, że mosty zawsze budzą emocje. Nie ma miasta nad rzeką, czy wąwozem, które by z otwartymi rękami nie przyjęło kolejnego mostu. Tak więc, wystarczy obiecać, pokazać kilka slajdów, jakieś słupki i już poparcie rośnie - pisze w swoim najnowszym felietonie dla Oto Toruń toruński społecznik i przedsiębiorca Maciej Karczewski.

Powoli zbliżamy się do wyborczego maratonu. Kalendarz już tak się ułożył, że od najbliższej jesieni rozpoczynamy go wyborami samorządowymi, potem latem parlament europejski, jesienią sejm i wiosną 2020 prezydenckie. Każdy słup i wolny palik wokół dróg, będzie witał kierowców uśmiechniętą twarzą kandydatów, na parkingach staną przyczepy z podobiznami niedoszłych reprezentantów narodu. Pewnie znowu jak przed laty, na elewacje spółdzielczych wieżowców wdrapie się prezydent Zaleski, by swą wielkością i rozmachem z kilkudziesięcio- metrowych banerów, przyćmić kontrkandydatów z poziomu 10 piętra. Będzie dumnie zerkać na plakaty współzawodników, wiszące na maleńkich latarenkach czy słupkach. Nasze miasto znowu zapełni się "szaszłykami" wyborczymi. Bo nieraz na jednej latarni umieszczano po kilka fotografii i plakatów. Taki toruński wyborczy folklor.

Ale zanim pojawią się szaszłyki, zaczęto sięgać po inny wyrób mięsny - po wyborczą kiełbasę. Taką najprostszą, zawsze atrakcyjną i budzącą emocje wyborców. W tych wyborach na kiełbasę nominowano mosty. Ma ich powstać kilkaset, w całej Polsce, na każdej rzece i każdej miejscowości. Nie od dziś wiadomo, że mosty zawsze budzą emocje. Nie ma miasta nad rzeką, czy wąwozem, które by z otwartymi rękami nie przyjęło kolejnego mostu. Tak więc, wystarczy obiecać, pokazać kilka slajdów, jakieś słupki i już poparcie rośnie. Bo obiecać most to nie jakieś tam ławki, rower miejski czy inny remont ulicy. Most to most, to w obiecankach wyborczych zawodnik klasy ciężkiej. Taki wyborczy Ronaldo. A kto jak kto, ale nasz prezydent potrafi tym mostowym asem grać. Już swoje pierwsze wybory z senatorem Wyrowińskim wygrał obiecując budowę mostu. Wybudował go wprawdzie dopiero 12 lat później, ale czwartą kadencję wygrał z kolei, w chwale bohaterskiego budowniczego mostu. Obecna kadencja Zaleskiego, nie obfituje w wielkie budowle i inne fajerwerki, remonty dróg się opóźniają, rower miejski do Torunia jeszcze nie dotarł. Dlatego program Mosty +, spadł prezydentowi jak manna z nieba. Doświadczony samorządowy wyjadacz, potrzebował czegoś spektakularnego w starciu o kolejną kadencję, błyskawicznie więc rozpoczął granie na emocjach wizją kolejnego mostu.

Już rozpoczęto badania, obliczenia, zasady wykonalności, szukanie najlepszej lokalizacji i cały ten inwestycyjny rozgardiasz. W tym nasz prezydent jest mistrzem, wszak doskonale sobie zdaje sprawę, że tylko jakimś spektakularnym pomysłem, może pokonać konkurencję. A ta w tych wyborach będzie mocno zdeterminowana. Kandydat PiS, Zbigniew Rasielewski, musi potwierdzić swoją pozycję w ogólnopolskich notowaniach. Tym razem 40 % w kraju, nie może przekładać się na 10 czy 15 w Toruniu. Tomasz Lenz, który także już zadeklarował start w wyborach, będzie robił wszystko aby potwierdzić, że uda mu się zbliżyć do krajowych 30 % jego Platformy Obywatelskiej. Do tego dojdzie jeszcze kilku innych kandydatów, SLD musi zastąpić Mariana Frąckiewicza - radnego od zawsze, na nowe i młode twarze. Kandydata wystawi zapewne obecny w radzie Czas Mieszkańców, powstanie komitet Kukiz 15, być może powstanie także jeszcze jakiś komitet po lewej stronie. Wygląda więc, że będziemy mieli drugą turę w wyborach prezydenckich, dlatego obietnica kolejnego mostu może mieć znaczenie strategiczne. Witamy w wyborczym piekiełku.  

Maciej Karczewski to przede wszystkim toruński przedsiębiorca i społecznik. Jest założycielem i właścicielem firmy "Optometria Karczewski". Ponadto to były wioślarz, a obecnie sędzia międzynarodowy w tej dyscyplinie.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Maciej Karczewski: Mostowy zawrót głowy [FELIETON] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-06-10 13:12:44

    Prawda jest taka , że Pan Zaleski juz wygral wybory i nie tymi projektami mostow itd . Wygrał bo przez ostatnie 2 kadencje zrobił tyle co nikt do tej pory a mowi sie ze zwycieskiego skladu sie nie zmienia wiec moj glos ma również. Ostatnio niejaki pan z niemieckiej partii PO o prawie polskim nazwisku stwierdzil ze bedzie 2 tura w Toruniu

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama