Krzysztof Szatkowski: Skyway to wydarzenie, nad którym pracujemy przez cały rok

Znani torunianie, Krzysztof Szatkowski Skyway wydarzenie którym pracujemy przez cały - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 27/03/2019 16:27

- W tym roku nad propozycjami instalacji na Bella Skyway Festival pochyla się Rada Konsultacyjna, w której skład wchodzą osoby z Polski i z zagranicy. To ludzie, którzy tworzą festiwale światła na całym świecie i znają się na tym - mówi w wywiadzie dla "Oto Toruń" Krzysztof Szatkowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Oto Toruń: Kiedy zaczyna się planowanie kolejnej edycji Bella Skyway Festival?

Krzysztof Szatkowski: Planowanie Bella Skyway Festival to coś, co właściwie dzieje się przez cały czas. W momencie, kiedy kończy się poprzednia edycja, my już myślimy o następnej. Cały czas zastanawiamy się nad kolejnymi instalacjami, poszukujemy sponsorów, partnerów i osób, z którymi będziemy współpracować. Skyway to takie wydarzenie, nad którym pracuje się przez cały rok. Oczywiście natężenie tej działalności jest różne, czasami bywa tak, że akurat toruńskim festiwalem światła zajmujemy się trochę mniej, a bardziej skupiamy się wówczas na czymś innym.

W tym roku wpłynęło 157 propozycji projektów. Czy wybraliście już te, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu?

Przejrzenie tych 157 propozycji trochę trwa. Chcemy dokładnie przyjrzeć się każdej instalacji – czy pasuje do tegorocznego motywu, jakim jest „Różnorodność miejsca”. Musimy także ocenić wymagania techniczne danej instalacji, to też jest ważne.

Kto zajmuje się wyborem projektów?

W tym roku nad propozycjami pochyla się Rada Konsultacyjna, w której skład wchodzą osoby z Polski i z zagranicy. To ludzie, którzy tworzą festiwale światła na całym świecie. Znają się na tym i rozumieją specyfikę tego wydarzenia. Ocenienie, czy dana instalacja będzie pasować do miejsca oraz jakie są jej wymagania techniczne, tylko na pozór wydaje się proste. Natomiast osoby z rady konsultacyjnej, które pochylają się nad propozycjami, wiedzą, jak to wygląda i jak to działa, potrafią wybrać instalacje, które będą pasować do Torunia i naszego festiwalu.

Co na tę chwilę wiadomo o tegorocznej edycji?

Wiemy, że tegoroczny Bella Skyway Festival będzie odbywał się w dniach 20-25 sierpnia. Znany jest motyw przewodni, jakim będzie wspomniana wcześniej różnorodność miejsca.

Czy możemy liczyć na niespodzianki?

Niespodzianek jak co roku nie zabraknie. W zeszłym roku dla wielu osób dużym zaskoczeniem była instalacja ogniowa. Dla innych niespodzianką, czymś zupełnie nowym, była Galeria Galaktyka z 2014. Znajdowała się na Szerokiej i przypominała ogromną bramę. Bella Skyway Festival za każdym razem ma zaskakiwać. Jestem pewien, że i w tym roku coś nas zaskoczy.

Z roku na rok jest mniej mappingów, a więcej instalacji. Co jest tego powodem? Koszty czy coś innego?

Jeśli chodzi o miejsca, w których możemy wyświetlać mappingi, to ciekawych budynków nie brakuje. W grę wchodzą kwestie pieniężne i technologiczne. Mappingi są zdecydowanie bardziej skomplikowane niż same instalacje. Wiele zależy również od tego, jakie propozycje do nas wpłyną. A zatem czynników, które składają się na to, ile jest mappingów, a ile instalacji, jest sporo.

Nad czym obecnie pracuje Toruńska Agenda Kulturalna?

Na tym, co jest przed nami (śmiech). Przede wszystkim nad majówką, która zbliża się wielkimi krokami. A w tym roku jest szczególnie długa – trwa aż dziesięć dni. Warto wziąć urlop i… zostać w Toruniu, bo naprawdę sporo się będzie działo. Pracujemy też intensywnie nad Archipelagiem Zabawy, czyli festiwalem dla dzieci. Oprócz tego skupiamy się na tym, co będzie działo się latem – mowa chociażby o Festiwalu Teatrów Ulicznych. Jest co robić - wiadomo, że wcześniej trzeba skontaktować się z artystami, którzy przyjadą z zagranicy.

Czy w tym roku czekają nas jakieś zupełnie nowe wydarzenia, czy raczej kolejne edycje znanych torunianom imprez?

Na razie jeszcze nie mogę nic zdradzić. Na pewno będziemy rozwijać to, co się sprawdziło w poprzednich latach i to, co torunianie polubili. Dużo energii poświęcimy na rozwijanie Archipelagu Zabawy, który odbędzie się w czerwcu. W tamtym roku organizowaliśmy to wydarzenie po raz pierwszy i nie wiedzieliśmy, jakich reakcji się spodziewać. Wyszło jednak naprawdę świetnie, dzieci były bardzo zadowolone, niektóre spędzały tam cały dzień albo wracały kilkukrotnie do niektórych atrakcji. Odbiór tego wydarzenia był bardzo pozytywny.

A skąd wziął się pomysł na organizację Archipelagu Zabawy?

Wydarzeń skierowanych do dzieci z tego, co zaobserwowaliśmy, było w naszym regionie bardzo mało. W kujawsko-pomorskim jeżeli już jakieś imprezy dla dzieci są organizowane, to nie na taką skalę. Nie są to raczej wydarzenia festiwalowe. A jeśli już pojawiają się jakieś festiwale, to są one skierowane na jakiś konkretny aspekt np. film. Podobnego wydarzenia jak Archipelag Zabawy w województwie kujawsko-pomorskim nie ma, więc wydaje mi się, że zapełniliśmy tę lukę.

A na jakie wydarzenie Ty najbardziej czekasz?

Na pewno na Bella Skyway Festival. Pamiętam to wydarzenie jeszcze z czasów szkoły, zawsze miało ono pewną magiczną aurę, która przyciąga tysiące osób. Ale czekam również na Archipelag Zabawy, bo tak naprawdę każdy z nas ma w sobie coś z dziecka. Ten festiwal ma tak przyjazną atmosferę, że każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli dawno skończył osiemnaście lat.

Rozmawiała Sara Watrak.

fot. Paweł Hoffmann

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

bella skyway, krzysztof szatkowski, toruń, toruńska agenda kulturalna - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama