Kontrowersyjna rozbiórka w Toruniu. Zniknął kolejny element Twierdzy Toruń

Ciekawostki, Kontrowersyjna rozbiórka Toruniu Zniknął kolejny element Twierdzy Toruń - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 19/11/2019 12:30

W naszym mieście zniknął kolejny element Twierdzy Toruń. Miłośnicy toruńskich fortyfikacji są oburzeni. Wyburzono go ze względu na rozbudowę Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Jak informuje Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń, wspomniany element to podwalina Bastionu VI z 1825 roku. Znajdował się on dokładnie przy ul. Wały Gen. Sikorskiego - pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a bankiem. Rozbiórka rozpoczęła się już w zeszłym tygodniu, a aktualnie nie ma już śladu po obiekcie. 

Miłośnicy toruńskich fortyfikacji, którzy nagłaśniają całą sprawę w mediach społecznościowych są oburzeni, ale wskazują, że udało im się uratować wrota ze zburzonej prochowni. – Zostały bezpiecznie ewakuowane. Udało się im znaleźć nowy dom. Trafią nie na złom, ale w miejsce gdzie będą służyć - Fort Gerharda - Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, który poniósł niemały koszt ich wykupu i transportu – informują mieszkańców Torunia w mediach społecznościowych.

Urząd Marszałkowski w komunikacie, który otrzymało "Radio GRA" wyjaśnia, że już 10 lat temu Rada Miasta przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym dopuszczono rozbiórkę dawnego „schronu laboratorium amunicyjnego”, w sytuacji gdy uzyskana zostanie odpowiednia dokumentacja, w tym uzgodnienie pod kątem ochrony zabytków.

Zdaniem UM zgoda na wyburzenie tego obiektu stanowi część pozwolenia na rozbudowę Urzędu z 2017 roku, co oznacza, że była konsultowana z miejskim oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków.

W przesłanym do redakcji "Oto Toruń" komunikacie rzecznik prezydenta Torunia Magdalena Stremplewska informuje, iż:  "Ustalenia zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostały, zgodnie z procedurą, uzgodnione przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obiekt ten nie podlegał ustawowym formom ochrony zabytków wynikającym z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23.07.2003 r., jak również nie był ujęty jako obiekt zabytkowy w gminnej ewidencji zabytków.

Województwo Kujawsko-Pomorskie wystąpiło w dniu 20.03.2015 r. z wnioskiem o rozbudowę budynku Urzędu Marszałkowskiego przy pl. Teatralnym 2, związaną także z rozbiórką schronu. Stosowną decyzję administracyjną dla rozbudowy, remontu i przebudowy budynku Urzędu Marszałkowskiego - zgodnie z wnioskiem i projektem opracowanym przez arch. R. Mysiaka wydano w dniu 21.04.2015 r. (znak: BMKZ.4125.2.20.2015.SW)."

(AM)

fot. Facebook Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

twierdza toruń, fortyfikacja, urząd marszałkowski - komentarze opinie

 • Grzegorz B. - niezalogowany 2019-11-28 19:28:49

  Brak mi słów, żal jest tych zabytków które zniknęły z powodu takiej bezmyślności biurokracji.

 • Gość - niezalogowany 2019-12-02 18:00:05

  Toruń, dobrze że już tu nie mieszkam miasto betonu

 • Gość - niezalogowany 2019-12-02 18:24:52

  Prosze podziwiac zabytkową

 • Gość - niezalogowany 2019-12-02 18:28:01

  FONTANNĘ przed urzedem. Co tam bastion z 1825 roku

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama