Kolejna wielka gwiazda na Festiwalu Camerimage. Do Torunia przyjedzie Danny DeVito!

Ciekawostki, Kolejna wielka gwiazda Festiwalu Camerimage Torunia przyjedzie Danny DeVito! - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6
Portal ototorun.pl 25/10/2019 08:58

Kolejna gwiazda Hollywood przyjedzie do Torunia na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Danny DeVito odbierze specjalną nagrodę za Całokształt Twórczości dla Aktora.

Aktor przeszedł długą i wyboistą drogę, zanim trafił na stałe do serc i umysłów widzów. Musiał udowadniać wielokrotnie umiejętność odnajdywania się w różnych gatunkach oraz konwencjach.

Pierwszy punkt zwrotny nastąpił w jego karierze za sprawą drugoplanowej roli pacjenta zakładu psychiatrycznego w Locie nad kukułczym gniazdem Miloša Formana, lecz do prawdziwego przełomu doszło za sprawą popularnego serialu telewizyjnego Taxi, w którym wcielił się w tyrańskiego dyspozytora taksówek. Rola przyniosła mu nagrodę Emmy, a projekt zapoczątkował również jego karierę reżyserską.

DeVito stworzył w kolejnych dekadach szeroki wachlarz pamiętnych postaci, które stały się jego aktorską wizytówką.

W egzotycznym kinie przygodowym Miłość, szmaragd i krokodyl Roberta Zemeckisa zagrał szelmowskiego złoczyńcę i przemytnika. W nasączonych czarnym humorem Bezlitosnych ludziach tercetu ZAZ wcielił się w cudownie amoralnego milionera, który robi wszystko, co w jego mocy, żeby nie uratować porwanej żony.

W komedii kryminalnej Dorwać małego Barry’ego Levinsona był gwiazdorzącym aktorem łasym na potencjalnie Oscarowe projekty. A w soczystym czarnym kryminale Tajemnice Los Angeles Curtisa Hansona zagrał śliskiego wydawcę popularnego tabloidu. No i jako jeden z niewielu ludzi na planecie może pochwalić się tym, że w pełnym gotyckim makijażu stawił czoła Mrocznemu Rycerzowi.

Danny DeVito wraz z Arnoldem Schwarzeneggerem.

Niezależnie od tego, czy chodziło o dramat biograficzny Hoffa, w którym opowiadał o życiu i śmierci tytułowego działacza związkowego, czy też wisielczo zabawnego Smoochy’ego, gdzie zmuszał Robina Williamsa i Edwarda Nortona do tańców, śpiewów i iście podłych czynów, DeVito zawsze wytyczał własne reżyserskie ścieżki. A jako producent miał odwagę, by wspierać interesujących filmowców ograniczanych przez reguły komercyjnego rynku.

Pomógł powstać między innymi opowiadającemu o pokoleniu X dramatowi Orbitowanie bez cukru Bena Stillera, fantastycznonaukowemu majstersztykowi Gattaca – Szok przyszłości Andrew Niccola, poruszającej do żywego Erin Brockovich Stevena Soderbergha czy wymykającemu się łatwym interpretacjom Człowiekowi z księżyca Miloša Formana. Przy czym ten ostatni projekt był dla niego wyjątkowo osobisty, gdyż znał prawdziwego Andy’ego Kaufmana z czasów pracy nad Taxi.

DeVito był również producentem wykonawczym przy przełomowym Pulp Fiction Quentina Tarantino oraz pokoleniowym komediodramacie Powrót do Garden State Zacha Braffa.

Danny DeVito na planie serialu U nas w Filadelfii.

Choć Danny DeVito zniknął w ostatnich latach z ekranów kin, zyskał ogromną popularność wśród widzów seriali. Gra jedną z głównych ról w sitcomie U nas w Filadelfii, którego czternasty już sezon jest obecnie emitowany w ramówkach telewizyjnych.

Tegoroczny laureat planuje jednak powrócić do kin w iście wybuchowym stylu. Najpierw w przygodowym spektaklu Jake’a Kasdana Jumanji: Następny poziom, a następnie w komedii Triplets Ivana Reitmana, gdzie powtórzy rolę brata-bliźniaka Arnolda Schwarzeneggera i zyska kolejnego bliźniaka w osobie Eddie’ego Murphy’ego.

Jest też kolejny projekt reżyserski DeVito, St. Sebastian, który będzie opowiadał o… grupce ludzi walczących o przeżycie w post-apokaliptycznej Rosji. Zaskoczeni? Niesłusznie, gdyż Danny DeVito udowodnił już wielokrotnie, że jest zdolny do absolutnie wszystkiego, zwłaszcza jeśli jest przekonany, że zapewni widzom ciekawą rozrywkę.

To kolejna gwiazda, która przyjedzie na Camerimage. Jak już informowaliśmy na portalu "Oto Toruń", do Torunia zawita też Edward Norton, uznawany za jedną z najjaśniejszych gwiazd w branży filmowej. Aktor odbierze nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego na Festiwalu Camerimage, który po 20 latach wraca do Torunia. 27. edycja tego prestiżowego wydarzenia rozpocznie się 9 listopada w Centrum Kulturalno-Kongresowym na Jordankach.

(AM)

fot. materiały prasowe

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

danny de vito, camerimage, toruń, festiwal - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama